O filme Zamrznutá zem

Filmy a seriály o sériových vrahoch nie sú absolútne žiadnou raritou. Divák však oproti hraniu na city a zbytočnému tlačeniu na pílu ocení skôr spracovania, ktoré sa snažia čo najviac držať skutočných historických udalostí. Medzi také patrí aj The Frozen Ground (Zamrznutá zem, 2013).

Zviera s ľudskou tvárou

Aljaška, mesto Anchorage, sa už niekoľko rokov vysporadúva so sériovým vrahom, ktorý má na svojom svedomí viacero obetí. Celá situácia je desivejšia aj kvôli spôsobu vraždenia. Po niekoľkonásobnom znásilnení odvedie vrah obete (ženy) do lesa, kde na ne poľuje. Do boja s týmto netvorom sa aj napriek nevôli nadriadených púšťa vyšetrovateľ Jack Halcomb. Prakticky má ale len jediný záchytný bod, a to výpoveď 17-ročnej obete únosu, ktorá dokázala prežiť. Vraha sa im napokon podarí chytiť, avšak čaká ich ďalšia veľká prekážka. Dokázať, že vážený člen komunity je v skutočnosti nebezpečný sériový vrah.

Pohľad obete

Film Frozen Ground vyčnieva vo svojom žánri nad ostatnými kúskami hlavne dvoma atribútmi. Prvým z nich je pohľad na príbeh. Väčšinou tvorcovia vsadia na pohľad policajta, ktorý dané zločiny vyšetruje. Tu sa však na udalosti pozeráme nielen očami vyšetrovateľov, ale aj očami obetí. Dokonca si tu vychutnáme aj pohľad vraha. Ďalším pozitívom je zobrazenie práce polície. Žiadne novodobé krimi, kde podľa jednej stopy zistia, čo robili starí rodičia podozrivého. Nič také, pomalé, poctivé postupy plné mravenčej práce. Veľmi pozitívne hodnotím aj záver filmu, ktorý si uctí všetky známe obete daného vraha. No a teraz k vrahovi samotnému. Je pravda, že relatívne skoro sa dozvieme identitu páchateľa, avšak filmu to vôbec neuškodí, pretože pred políciou je stále veľa práce. A taktiež scény, kde sú konfrontovaní hlavný vyšetrovateľ a vrah, patria k najlepším. Najprísnejšie kritéria znesú aj herecké výkony, kde aj páni Cage a Cusack predvádzajú skvelé výkony.

Suma sumárum, ak hľadáte poctivú krimi podľa skutočných udalostí, ktorá sa viacej ako o wow efekt a šokovanie stará o čo najvernejšie zobrazenie a uctenie si obetí, Frozen Ground by ste určite nemali obísť.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: cageclub.me/wp-content/uploads/2015/12/the-frozen-ground-2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.