O knihe Atentát na nežnú revolúciu

Dnes si predstavíme publikáciu mapujúcu nedávne dejiny. Kniha má názov Atentát na nežnú revolúciu, vydaná bola v roku 2009 a jej autorom je Vladimír Ondruš. 

atentat-na-neznu-revoluciu

Autor patril medzi politikov, ktorí sa dostali k moci krátko po novembri 1989. V tejto knihe sa snaží zobraziť akýsi prechod od revolučnej eufórie k politickým intrigám a podobne. Najväčší priestor tu má zneužívanie zväzkov ŠTB. Tie krátko po revolúcii slúžili na vydieranie politických oponentov. Jedným z najznámejších prípadov bolo odstavenie populárneho ,,tribúna revolúcie“, a teda Jána Budaja (jeho prípad je tu dosť podrobne rozobratý).

V záverečných kapitolách autor objasňuje svoj názor, prečo sa zverejnené zväzky ŠTB na základe zákona o Ústave pamäti národa nedajú pokladať za dôveryhodné dokumenty. To dokazuje napríklad citáciami z vyšetrovacích správ, keď ešte počas komunistického obdobia inšpekcia federálneho ministerstva vnútra vyšetrovala rôzne neduhy ŠTB (alkoholizmus príslušníkov, nedôslednosť v záznamov atď.). Navyše spomína prípady niektorých známych ľudí, ako napr. Anton Srholec, ktorí mali taktiež podpísať spoluprácu.

Aj keď som v diskusii na webe martinus.sk zachytil kritické názory na túto knihu (autor píše veľmi ťažkopádnym štýlom), vôbec s tým nesúhlasím. Mne osobne tu chýbala akurát zmienka o iných intrigách (zneužívanie dokumentov ŠTB určite nebola jediná z intríg). Inak môžem s čistým svedomím napísať, že je to jedna z najlepších publikácii na tému vývoja tesne po novembri 1989.

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: gorila.sk/i/real_photo_final/260534.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.