O knihe Gustáv Husák

Gustáv Husák patrí spolu s Jozefom Tisom medzi našich najkontroverznejších prezidentov. Oboch jedni obhajujú, druhí zatracujú. Mladý český historik  Michal Macháček (1986) vydal minulý rok vo vydavateľstve Vyšehrad knihu Gustáv Husák, čo je v podstate aj jeho prvá ucelená biografia.

Gustáv Husák sa narodil v roku 1913 v Dúbravke (dnes súčasť Bratislavy). Od študentských rokov nadobudol komunistické presvedčenie, ktorému ostal verný do konca života. Podieľal sa na príprave SNP, po vojne pomohol uchopiť Komunistickej strane plnú moc v štáte. V roku 1950 bol zatknutý a obvinený z buržoázneho nacionalizmu. Približne po desiatich rokoch bol prepustený, rehabilitovaný a znovu sa dostal k moci. Zo začiatku podporoval snahy o reformu komunistického systému, neskôr stál na čele normalizácie. Aj keď radikálnych komunistov ako Vasiľ Biľak podľa vlastných slov neznášal, nesie zodpovednosť za mnohé zlé veci počas toho obdobia. Po roku 1989 sa stiahol do úzadia a v roku 1991 zomrel.

Zdrojom tejto knihy boli české, slovenské, ruské archívy a súkromné archívy rodiny Gustáva Husáka. V prvom rade treba oceniť, že sa autor do takého niečoho vôbec pustil, pretože Husák bol mimoriadne zložitou osobnosťou. Jeho kroky a činy si často protirečili. Zmapovať jeho život sa mu však celkom obstojne podarilo. Táto publikácia rozhodne nie je Husákovou obhajobou (čoho som sa obával). Spomínajú sa tu veci svedčiace v jeho prospech (napr. to, že sa snažil text Poučenia z krízového vývoja zmierniť, alebo že sa snažil u Sovietov intervenovať za stiahnutie vojakov), ale spomína tu aj skutočnosti svedčiace v jeho neprospech – napr. Milan Hübl, ktorý intervenoval v Ústrednom výbore za jeho zvolenie, bol nakoniec zatknutý. Píše sa tu aj o tom, ako skončil historik Jozef Jablonický a podobne.

Na konci knihy sú zaujímavosti ako polemika, či sa dá Gustáv Husák označiť za národného komunistu, či bol úspešný politik, o jeho vzťahoch s historikmi a podobne. 

Záver: Biografia Gustáv Husák je jedna z najlepších kníh o našej spoločnej minulosti, aké v poslednom čase vyšli. Ak ju prečítate, neoľutujete. Sám Ing. arch. Vladimír Husák, syn Gustáva Husáka, o knihe povedal:

,,Zdá sa mi, že autor knihy pozná môjho otca lepšie ako ja sám“.

Video k tejto téme si môžete pozrieť TU

P.S.: Autora ste mohli vidieť aj v jednom diely známeho programu Historie CS

___________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mrtns.eu/tovar/_l/214/l214569.jpg?v=1536137464

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.