O knihe Hitlerova říše

Aj keď sa občas zdá, že už nie je možné prísť s niečím novým, 2. svetová vojna je stále obľúbenou témou historikov. Jeden z nich, Brit Mark Mazower, vydal v roku 2008 knihu Hitler’s Empire: Nazi Rule in Occupied Europe, ktorá vyšla nasledujúci rok v českom preklade pod názvom Hitlerova říše – Nacistická vláda v okupované Evropě. O vydanie sa postaralo vydavateľstvo Jota.

Pán autor sa skutočne činil. Celá publikácia je rozdelená na 3 časti (Za větší Německo, Nový řád, Perspektívy). Prvé dve obsahujú osem kapitol, posledná iba dve a každá kapitola je rozdelená na viaceré podkapitoly. Nie je vynechaná prakticky žiadna dôležitá oblasť z tohto obdobia – prípravy na vojnu, vojna, správanie sa Nemcov na okupovaných územiach, kolaborácia, židovská otázka atď… Najzaujímavejšími pasážami pre mňa boli tie, kde sa rozberali názory nemeckých špičiek na využitie okupovaných území (napr. viacerí nemeckí predstavitelia boli za využitie antikomunistického zmýšľania národov ZSSR a rovnoprávne správanie voči nim) a spomínaná židovská otázka. Všetko je napísané pútavým štýlom. Napriek veľkému množstvu informácií sa čitateľ rozhodne nebude nudiť.

Čiže, aby som to zhrnul, každý, kto má rád dejiny 20. storočia, určite by si ju mal obstarať. Jej kvality ocenil aj prestížny magazín – The Washingtom Post. Napísal:

,,Mazower ponúka čitateľom prenikavé detaily a poučný náhľad, ktorý robí z Hitlerovej ríše fascinujúce čítanie“.

___________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mrtns.eu/tovar/_l/63/l63479.jpg?v=1363712776

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.