O knihe Slovensko a Slováci vo víre druhej svetovej vojny

Určite sa zhodneme na tom, že v súčasnosti je dôležité pripomínať si určité okamihy našich dejín, napr. aj z obdobia druhej svetovej vojny. V roku 2016 sa autori Igor Baka a František Cséfalvay pokúsili bližšie priblížiť obdobie rokov 1939-1945 prostredníctvom publikácie Slovensko a Slováci vo víre druhej svetovej vojny. Tá vyšla pod hlavičkou občianskeho združenia Militaria Historica.

Kniha ma tri hlavné kapitoly (Slovenský štát a jeho armáda, Slováci v boji proti nacizmu, Oslobodzovanie Slovenska) plus prílohu s krátkymi životopismi významných osôb z toho obdobia (Ferdinand Čatloš, Jozef Gabčík, Rodion Jakolevič Malinovskij…). Publikácia má síce podtitul Vojenské dejiny Slovenska 1939 – 1945 slovom a obrazom, no venuje sa aj tzv. civilnému životu v Slovenskom štáte.

Autori si dali záležať na jej celkovom spracovaní . Nechýba množstvo zaujímavých informácií (účasť Slovenska v boji proti ZSSR,  formovanie československej armády v zahraničí, situácia tesne po skončení bojov a pod) doplnených množstvom dobových fotografií. Z tohto dôvodu určite zaujme aj mladších čitateľov, ktorí nemajú radi len suché množstvo faktov na jednej kope. Pre mňa osobne najzaujímavejšími pasážami boli tie, kde sa hovorilo o formovaní československého zahraničného odboja (iniciatíva Š. Osuského v Paríži, československé jednotky na blízkom východe…)

Záverečný verdikt: Povinnosť pre všetkých milovníkov domácich dejín.

_____________

Knihu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: knihy.heureka.cz/slovensko-a-slovaci-vo-vire-druhej-svetovej-vojny-igor-baka/

#ng:35004404c1f6fff4e29c84a7b6e3f2b4

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.