Objavenie vzácnej vikinskej dračej ihlice vyriešilo 130 rokov starú záhadu

Archeológovia objavili v roku 2015 v meste Birka (vikinské archeologické miesto vo Švédsku) vikinský kolík v tvare dračej hlavy vyrobený z olova.

Pred viac ako 130 rokmi objavil švédsky farmár čierneho draka, teda vlastne vikinskú rezbu s hlavou, na ktorej bol ostrý roh a hriva na krku. Nález pripomínal formu na odlievanie kovov, ale farmár nikde nenašiel žiadneho z malých drakov, ktorí by takto mohol vzniknúť.  

No tam, kde neuspel farmár, triumfovali moderní vedci. V roku 2015 objavil tím archeológov v meste Birka, vikinskom archeologickom bode vo Švédsku, kovového vikinského draka vyrobený takmer presne podľa už predtým nájdenej formy.  

Šéf výskumu Sven Kalmring, archeológ v Centre pre pobaltskú a škandinávsku archeológiu v nemeckom meste Schleswig a hosťujúci výskumník na Katedre archeológie a klasických štúdií na Štokholmskej univerzite sa vyjadril, že si je ako archeológ vykopávajúci v Birke samozrejme vedomý, že sa môže spraviť mnoho nálezov, no nemusí sa ich podariť identifikovať. V tomto prípade si je ale istý, že mali na nález neuveriteľné šťastie.

Dračia hlava je totiž veľmi malá, má len asi 4,5 x 4,2 cm, je teda menšia ako hracia karta. Ale je veľmi podrobná, v otvorených dračích ústach sa dajú  rozoznať špicaté zuby a formovaný jazyk.

Tento olovený drak nebol detskou hračkou. Podľa Kalmringa skôr slúžil ako ozdobná hlava na železnom gombíku k odevu. Vikingovia si pravdepodobne ako materiál vybrali olovo, lebo má nízku teplotu topenia a je rovnako sfarbené ako striebro.

Kalmring dodal, že ďalšie príklady dračích šatových špendlíkov, väčšinou z bronzu, boli nájdené vo veľkých centrách vikinského sveta, napríklad vo vikinskom meste Hedeby v dnešnom severnom Nemecku.

Dračia hlava z Birky sa veľmi podobá figúrke vikinskej lode, ktorá sa datuje približne do roku 900 a bola objavená v Dánsku. Figúrka draka váži približne 13,5 gramu a datuje sa do druhej polovice 9. storočia, alebo od roku 850 do roku 900.

Drobné rozdiely naznačujú, že forma nájdená švédskym poľnohospodárom v roku 1887 nie je presná zhoda s novo nájdeným drakom, ale objav oboch znamená, že už Vikingovia používali formy a odliatky z nich. Vzhľadom na to, že sú podobné objavy naozaj zriedkavé, je pravdepodobné, že boli vyhradené pre osoby s vysokým statusom. Avšak žiaden z týchto odliatkov sa nikdy nenašiel vo vikinskom hrobe.

Tento objav však ukazuje jednu vec, a to že Birka obsadzovala popredné pozície medzi hlavnými miestami Vikingov v obchodnej sieti okolo Baltského mora.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62931-dragon-pin-vikings.html

Obrázok: img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb

20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzEwMC80NzAvb3JpZ2luYWwvVmlraW5nLURyYWdvbi0xLmpwZw==

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.