Objavili zatopené osídlenie z doby kamennej, ktoré bolo rybárskym rajom

V súčasnosti už zatopená osada z doby kamennej, ktorá bola zmapovaná v Baltskom mori, odhaľuje, ako spolunažívali jej dávni obyvatelia, ktorí žili v tejto lagúne na pobreží Švédska asi pred 9000 rokmi.

Mimoriadne dobre zachovalé miesto bolo objavené asi pred siedmimi rokmi po tom, čo potápači odhalili teraz už najstaršie známe rybárske pasce v severnej Európe. Ukazuje sa, že tieto rybárske pasce boli súčasťou areálu Haväng, ktorý (ako archeológovia veria) bol kedysi umiestnený práve v prostredí tejto lagúny, kde mezolitickí ľudia žili v niektorých obdobiach roka.

Vedúci výskumník Anton Hansson, doktorand kvartérnej geológie na univerzite v Lunde, a jeho kolegovia zrekonštruovali s pomocou špeciálneho typu sonaru podobu tohto miesta z obdobia mezolitu. Zmapovali povrch lokality, ktorá sa nachádza asi 20 metrov pod hladinou mora, takmer 3 km od aktuálneho pobrežia. Okrem mapovania za pomoci sonaru sa vedci venovali taktiež vykopávkam do morského dna s cieľom určiť, ako vyzerala topografia regiónu predtým, než bol úplne zatopený.

Vedci odhalili dokopy osem starovekých rybárskych pascí z lieskového dreva a 9000 rokov starý krompáč, ktorý bol vyrobený z losieho parohu. Predmety obsahovali nápisy, ktoré sa však zatiaľ nepodarilo dešifrovať.

Tieto rybárske pasce sú najstaršie známe pasce tohto typu v severnej Európe. Svedčia o intenzívnom riečnom a lagúnovom rybolove, ktorý nebol doteraz počas mezolitu vo Švédsku zaznamenaný. Okrem tohto objavu, kosti a parohy z jeleňa, vykazujúce jatočné známky, ako aj jedinečný krompáč z parohov losa poskytujú dôkazy o ľudskom využívaní pozemných zdrojov.

Tieto objavy naznačujú existenciu masového rybolovu a taktiež semipermanentné osídlenie oblasti. Vieme, že v tom období sa začalo pomerne teplé obdobie v etape holocénu, a preto sa dá predpokladať, že ľudia tu mali celkom dobrý život. Bolo tu veľa jedla a pomerne teplé podnebie, aspoň v priebehu leta.

Vzhľadom k tomu, že hladina mora je teraz vyššie, ako tomu bolo počas holocénu, je väčšina raných osád z toho obdobia dávno ponorená pod morskou hladinou. Osídlenie Haväng bolo už taktiež pochované v sedimente, no našťastie sa ho podarilo objaviť a odkryť.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57048-underwater-stone-age-settlement-mapped.html

Obrázok: d.ibtimes.co.uk/en/full/1567052/underwater-stone-age-settlement-mapped.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.