Obrie megalodonie zuby pravdepodobne inšpirovali mayské mýty o netvoroch

Skamenené obrie zuby zaniknutých megalodonov (žralokov) sa našli aj v posvätných schránkach pochovaných na niekoľkých miestach starých Mayov.

Obrie skamenené zuby dávno zaniknutých megalodonov (druh žraloka) pravdepodobne inšpirovali opis prvotných príšer v stredoamerickom mýte o hrôzostrašných stvoreniach podobných žralokom.

Štúdia sa zamerala na to, ako Mayovia kombinovali svoju praktickú znalosť žralokov s ich tradičným chápaním sveta okolo nich, v ktorom často dominovali rôzni bohovia a monštrá.

V štúdii s názvom „Žraloci v džungli: skutočné a vymyslené morské príšery u Mayov“ publikovanej on-line 21. novembra 2016 napísala Sarah Newman, archeologička na James Madison University v Harrisonburgu vo Virgínii, že skamenené zuby z vyhynutých druhov žralokov s názvom Carcharodon Megalodon boli použité pri posvätných obetiach na niekoľkých starých mayských miestach, vrátane Palenque v južnom Mexiku, kde archeológovia našli 13 megalodoních zubov. 

Obrovské žraloky z vyhynutého druhu megalodon tvorili pred asi 23 miliónmi rokov až do doby pred 2,6 milióna rokov vrchol rebríčka dravcov zo svetových oceánov tej doby. Ich zuby, čeľuste a stavce boli nájdené na mnohých miestach v Strednej Amerike.

Newmanová vysvetľuje, že starý mayský morský netvor s názvom „Sipak“ ( u Aztékov z centrálneho Mexika tiež známy ako Cipactli, čo sa prekladá ako ostnatý, tŕnitý), má len jeden dominantný obrí zub, ktorý až nápadne pripomína skamenené megalodonie zuby, nájdené na mayských posvätných obetných miestach.

Mayská ikonografia je naozaj zložitá a ťažko vysvetliteľná, no sipak je pomerne realistickým znázornením žraloka s rozvetveným chvostom a rozoklanými čeľusťami s jedným centrálnym zubom. Zub má taktiež rovnakú značku, ako Mayovia používali pre označenie materiálov ako je napríklad nefrit, čiže niečo ťažké a lesklé, podobné fosíliám.  

Mýty o príšerách  

V niektorých mayských mýtoch sú stvorenia podobné žralokom, ako morský netvor Sipak, zabité bohom alebo mýtickým hrdinom, ktorý následne s jeho mŕtvolou formuje krajinu, ktorou prechádza. Motív jediného obrieho zubu sa taktiež objavuje v zobrazeniach iných mayských bohov, vrátane vyobrazenia boha slnka pri El Zotz, v mayskom srdci Peténskej panvy, ktorá sa dnes nachádza v severnej Guatemale.

Mayské slovo pre žraloka a iné desivé netvory mora znie „xook“, ktoré si do svojho mena zakomponovalo aj niekoľko mayských kráľov a kráľovien, ako napríklad Yax Ehb Xook („Prvý chodiaci žralok“), zakladateľ mesta Tikal z prvého storočia a Ix K’abal Xook („Kráľovná zo žraločích plutiev“), kráľovná Yaxchilanu v ôsmom storočí, ktoré teraz leží v mexickom štáte Chiapas.

Newmanová začala študovať mayské koncepty žralokov po analýze schránok so sakrálnymi objektmi, vrátane 47 zubov zo zádušného žraloka, ktoré boli pochované do dvoch keramických misiek, používaných ako obeť v oblasti mayských pyramíd pri El Zotz medzi rokmi 725 a 800.

Morské artefakty ako žraločie zuby, mušle, tŕne morských tvorov a koraly boli často používané na reprezentovanie sveta oceánov v obradných modeloch, znázorňujúcich mayský pohľad na svet. Je preto pochopiteľné, že práve more bolo akýmsi mikrokozmom pre tieto národy a práve preto často umiestňovali pozdĺž chrámov a domov podobné artefakty, ktoré im mali zabezpečiť vitalitu a hojnosť.

Avšak zuby žraloka sa objavili aj vo vnútrozemských oblastiach, kde sa so živým žralokom nikto nikdy nestretol. Práve tu pravdepodobne vznikli mýty o podobných príšerách, pretože si ľudia neboli schopní predstaviť nič, čo by mohlo mať podobné zuby.

Staroveká žraločia veda

Pre starých Mayov na polostrove Yucatan s oceánmi po troch stranách práve more určovalo hranice pozemkov vo všetkých smeroch a bolo legendárnym domovom pre nadprirodzené božstvá a energie. Žraloky boli spojené s krvou, bolesťou a ohrozením, na základe čoho si zaslúžili pozornosť a zobrazenie, ale len z bezpečnej vzdialenosti.

Mayský koncept príšery „xook“ je výsledkom ich snahy vysvetľovať svoje praktické vedomosti o žralokoch tak, aby korešpondovali s ich zavedeným kultúrnym chápaním sveta okolo nich.

Newmanovej výskum tiež skúma, do akej miery boli kultúrne predstavy o žralokoch zdieľané cez rozľahlú oblasť starovekej stredoameriky po mnoho storočí. Táto štúdia a ďalšie nedávne štúdie ukazujú, že sa v danej oblasti veľa obchodovalo, čiže existovala veľká interakcia na dlhé vzdialenosti. Pomaly si vytvárame naozaj dobrý obraz o tom, ako ľudia svet tej doby chápali, a ako mobilné a prepojené ich myslenie bolo. Máme tendenciu predpokladať, že ich zdieľané predstavy sa udomácnili aj v oveľa vzdialenejších oblastiach.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57202-megalodon-teeth-inspired-mayan-monster-myths.html

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-FGLP51epvww/WFOkAxttpbI/AAAAAAAAI3o/N_

Ux-_3C7T0Fa5qMxb-QKbjEvEj8G8wagCLcB/w1200-h630-p-k-no-

nu/Gigi%2BMegalodon%2BMenginspirasi%2BMitos%2BRaksasa%2BSuku%2BMaya.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.