Odcudzené nohy, ruky a ďalšie časti múmie našli ukryté v reproduktoroch na letisku v Káhire

Röntgenový skener rozpoznal časti múmie vo vnútri páru reproduktorov.

Pokus o ilegálnu prepravu častí egyptskej múmie bol len nedávno zmarený na medzinárodnom letisku v Káhire.

Letiskové röntgenové skenery zistili, že múmia je ukrytá v balíku smerujúcom do Belgicka. Informovalo o tom ministerstvo pamätihodností v Egypte 24. februára 2019.

Ukryté pozostatky (časť trupu, rameno, časť ľavej ruky, dve nohy a dve chodidlá) pochádzali z dvoch múmií a podľa ministerstva boli ukryté v dvojici stereoreproduktorov.

Po tom, čo letiskoví úradníci objavili a zhabali ukryté časti mumifikovaných tiel, archeológovia tieto pozostatky preskúmali a potvrdili, že pochádzajú zo starých múmií. Časti múmií boli následne prenesené do múzea starožitností v Káhire za účelom ich rekonštrukcie a renovácie.

Všetky starožitnosti, ktoré pochádzajú z Egypta, sa považujú za majetok štátu, a to podľa egyptského zákona o ochrane starožitností, ktorý bol prijatý v roku 1983. S niektorými výnimkami zákon zakazuje súkromné ​​vlastníctvo objektov, ktoré majú historickú alebo archeologickú hodnotu, a to vrátane ľudských či zvieracích pozostatkov.

Obchod s egyptskými starožitnosťami je prísne zakázaný a vynášanie takýchto predmetov z krajiny bez výslovného súhlasu starožitníckych úradov so sebou prináša finančnú pokutu a trest odňatia slobody až do dvoch rokov. Kvôli vymáhaniu tohto zákona pôsobí na letisku v Káhire špeciálna archeologická jednotka – tím, ktorý identifikoval aj nedávno objavené časti múmie.

Avšak, aj napriek týmto opatreniam obchodovanie s ukradnutými artefaktmi naďalej pretrváva. V roku 2016 boli z Egypta do USA nelegálne vynesené objekty v hodnote približne 50 miliónov amerických dolárov. Táto suma je najvyššou ročnou hodnotou zobchodovaných egyptských artefaktov za posledných 20 rokov.

V skutočnosti plienenie archeologických nálezísk v Egypte dramaticky eskaluje od roku 2011, kedy v krajine došlo k politickému prevratu a nárastu hospodárskej nestability krajiny.  

Preskúmanie satelitných snímok z viac ako 1000 miest v Egypte v rokoch 2002 až 2013 ukázalo, že rabovanie postihlo mnohé miesta. Výskumníci spočítali, že prípady rabovania sa medzi rokmi 2009 a 2010 zdvojnásobili, do roku 2011 s tým bolo minimum problémov a k ďalšiemu zdvojnásobeniu objemu došlo v rokoch 2011 až 2013.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64851-mummy-parts-recovered-airport.html

Obrázok: static01.nyt.com/images/2019/02/27/science/27TB-MUMMY2/

27TB-MUMMY2-jumbo.jpg?quality=90&auto=webp

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.