Odkaz z minulosti: odhalené dôkazy o najstaršom lane ľudstva

Vedci objavili tento nástroj na výrobu lana, vyrobený zo slonoviny mamuta, v jaskyni Hohle Fels v juhozápadnom Nemecku.

Na prvý pohľad vyzeral objav v nemeckej jaskyni Hohle Fels ako model 42 000 rokov starého súboru mosadzných kĺbov: štyri opatrne vyrezané malé otvory umiestnené blízko seba na dvadsaťcentimetrovom kúsku slonoviny z mamuta.  

Ale obyvatelia jaskyne Hohle Fels nemali ani mosadz, ani know-how na to, aby niečo podobné dokázali vyrobiť. Tiež vnútorné povrchy otvorov boli zložito vyrezávané špirálovitým vzorom podobným tomu, ktorý sa nachádza vo vnútri hlavne z modernej pištole.  

Nicholas Conard, archeológ na univerzite v Tuebingene, ktorý pomohol tomuto objavu, je presvedčený, že títo jaskynní ľudia sa tieto dokonalé formy snažili vyrobiť už dlhší čas.

Conard a jeho nadnárodný tím uvádzajú, že našli najskoršie dôkazy o výrobe lán. V štúdii od Veerle Rots, odborníka na vedecké analýzy paleolitických materiálov z belgickej Univerzity v Liege, navliekali títo  ľudia surové nespracované vlákna cez vyrezávané otvory v bronzovej replike artefaktu zo slonoviny, aby vytvorili štyri oddelené skrútené pramene. Následné experimenty posilnili pôvodné výsledky a dohady.

Conard vo svojej štúdii píše, že ide o niečo úplne nové, pretože použitie repliky nálezu silne naznačuje, že by sa pôvodný nástroj dal použiť na výrobu lana. Nikdy doteraz vedci nenarazili na žiaden podobne starý artefakt, ktorý by sa mohol používať na výrobu lana. Napriek tomu Conard dodal, že na to „neexistuje skutočný dôkaz“.

Je to preto, že zisťovanie toho, ako žili ľudskí predkovia, je doteraz hádankou a záhadou, keďže vedci zvyčajne majú len jednu stranu dôkazov. Materiálová analytička a  archeologička z University of Tulsa Danielle Macdonaldová popisuje, že sa síce uchovali nástroje z kameňa a kostí, ale drevo, vlákna a potraviny, čiže materiál, ktorý tieto nástroje spracovávali, chýba. Všetko sú teda len domnienky. Ona a jej podobní vedci sa pozerajú na mikroskopické zábery a náznaky opotrebenia kamenných a kostných materiálov a vytvárajú závery o tom, čo s nimi ľudia asi robili.

Hohle Fels, v údolí Ach v juhozápadnom Nemecku, je bohatým zdrojom ľudskej prehistórie, pričom ho preslávili najznámejšie artefakty prvých moderných ľudí v Európe z obdobia pred približne 42 000 rokmi.

Nástroje z mamutej slonoviny sa našli vo vnútri úzkeho tunelu vedúceho k Hohle Fels, kde boli ich používatelia chránení pred počasím, ale mali dostatok denného svetla, aby s nimi mohli pracovať. Tím vedcov našiel nástroj z mamutej kosti so štyrmi otvormi rozpadnutý na 15 malých rozbitých kusov, roztrúsených na tomto mieste, no krásne zachovalých.  

Spočiatku vedci interpretovali tento nález ako umelecké dielo. Namiesto toho však ryhovanie, vyleptané v kosti s neuveriteľnou starostlivosťou, navrhlo praktické použitie: vlákno navlečené cez otvory by mohlo vyrobiť štyri pramene lana, ktoré by mohli byť zasa formované do väčšieho lana. Pomocou bronzového odliatku artefaktu, keďže je nelegálne vziať takéto predmety z Nemecka, vyrobili Rots a personál v Liege lano dlhé 3 metre za 15 minút.  

Napriek tomu, že výroba lana sa javí ako najpravdepodobnejšie použitie artefaktu, mohol byť tiež používaný na výrobu rohoží. Nevylučujú ani túto možnosť. Tím vydal v júli 2017 predbežné výsledky výskumu v nemeckom časopise Archaologische Ausgrabungen Baden-Wurttemberg. Conard uviedol, že tím testuje rôzne materiály vyskytujúce sa v priebehu celého roka, aby zistil, či sa tento nástroj ukáže ako použiteľný v každom období.

Výskumníci v Liege síce používali pálky, bežné rastliny mokradí, ale zdá sa, že sa môže použiť vnútorná kôra alebo akákoľvek iná rastlina s dlhými vláknami.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59756-oldest-ropes-tools-unearthed.html

Obrázok: cdn.sci-news.com/images/enlarge3/image_4047_2e-Rope-Making-Tool.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.