Ohnivá línia: Bitka pri El Alameine

Pri čítaní pamäti britského premiéra sira W. S. Churchilla som si uvedomil, aká je škoda, že filmári sa venovali kapitole II. svetovej vojny, ktorou sú boje v Severnej Afrike, len minimálne. O to viac som sa však potešil, keď sa mi podarilo natrafiť na dielo s touto tematikou, ktorým je vojnová dráma Ohnivá línia: Bitka pri El Alameine (originál El Alamein) z talianskej produkcie.

El_Alamein

Ide o príbeh vojakov talianskej divízie Pavia. Hlavnou postavou je študent filozofie Sera, ktorý sa do vojny prihlásil ako dobrovoľník s idealistickými myšlienkami (na univerzite bolo študentom totiž povedané, že na front treba vojakov a len zbabelci sa ulievajú). No už po prvých minútach na fronte si začne uvedomovať skutočné ukrutnosti vojny. Desiatnik, ktorý ho ma doviesť k jeho čate, je zabitý pri bombardovaní. Je tiež upozornený na to, že sa nemá sťažovať na úplavicu, pretože tú tam majú všetci. Musí počítať aj s nedostatkom jedla a podobne….

Stav ohľadne zásobovania jeho útvaru vidieť napr. v scéne, keď k ním zablúdi človek zo špeciálneho transportu, ktorý namiesto zásob vezie len krém na topánky a koňa určeného pre Mussoliniho špeciálnu prehliadku v Alexandrii.  Všetci vojaci majú chuť koňa skonzumovať. Zásobovač má preto veľké obavy. Poručík Fiori, veliteľ divízie, sa vyjadril:

,,Povedz Mussolinimu, že tu žerieme piesok a pijeme vlastný moč. A keď on sa chce promenádovať po Alexandrii na svojom koni, tak nech nám pošle uniformy, vodu, topánky, jedlo a lieky. Musia tu prísť aj čerstvé oddiely, aby nás vystriedali. Nech tiež pošle lietadlá, aby bombardovali anglické pozície…

Pre jednotku nastávajú ťažké časy. Útoky Angličanov silnejú a Sera postupne ,,vytriezvie“ zo svojho mladíckeho idealizmu. Divíziu presúvajú z miesta na miesto a často dostávajú doslova protichodné rozkazy.

So záverom filmu som nebol celkom spokojný. Väčšina divízie bola zajatá, no Sera, seržant Ric a zranený Fiori ušli. Pri blúdení púšťou nášli auto a motorku. Vozidlo je nefunkčné, tak sa Sera vyberie hľadať pomoc na motorke. Viac by sa asi hodilo všeobecné zajatie jednotky…

Zachytil som síce aj ďalšie výhrady k dielu (tanky a obrnené vozidla použité vo filme nezodpovedali dobe), ale hlavný zámer tvorcov, ktorým bolo zobrazenie krutosti a problémy talianskej armády, sa vydaril viac než na výbornú. Milovník podobných filmov si určite príde na svoje.


__________

Film hodnotil: Tomáš Karľa

Obrázok: xoomer.virgilio.it/ramius/Militaria/foto/loc_El_Alamein.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.