Operácia Nemysliteľná

Odtajnenie historických dokumentov často vynesie na svetlo sveta prekvapivé zistenia. Podobne tomu bolo aj v roku 1998, keď bol zverejnený dokument pod označením CAB 120/691 o operácii Unthinkable (Operácia Nemysliteľná).

Čo bola Operácia Unthinkable

Operácia Unthinkable bol plán Winstona Churchilla, ktorý bol nahnevaný, že vojská Spojencov umožnili Červenej armáde bezproblémový postup na Berlín. Jeho reakciou bola Operácia Unthinkable, plán ktorý sa zdal byť absurdný.

W. Churchill bol pred vojnou známy ako veľký odporca komunizmu. Taktiež neveril Jozefovi Stalinovi a neveril sovietskym zámerom, bez ohľadu na to, čo mu Stalin sľúbil. Napriek sľubom, daným na Jaltskej konferencii, bábkové vlády vo východoeurópskych štátoch boli verné iba Moskve.

Ministrovi zahraničia, Anthonymu Edenovi, Churchill napísal:

,,Hrozné veci sa stali. Príliv ruskej nadvlády silnie. Potom, čo sa vojna skončí, pod ruskou kontrolou budú územia ako Pobaltie, východne Nemecko, celé Československo, veľká časť Rakúska, celá Juhoslávia, Rumunsko a Bulharsko. To predstavuje jednu z najsmutnejších udalostí európskej histórie, aká sa doteraz ešte neudiala. Teraz už len ostáva obrátiť našu vieru na skorú a rýchlu dohodu s Ruskom.“

Počas posledných dní vojny v Európe prekvapil britský premiér šéfov štábu otázkou, či by anglo-americké sily mohli prinútiť Červenú armádu ustúpiť od rieky Labe. Požadoval, aby vojenskí plánovači prišli s plánom, ktorý by mohol zahŕňať použitie nemeckého personálu a toho, čo zostalo z ekonomickej moci Nemecka. Dokonca rozmýšľal o dátume útoku (1. júl 1945). K týmto plánom zrejme prispelo aj to, že Briti dostali hlásenia o tom, ako sa Sovieti správajú na územiach, ktoré obsadili (drancovanie, demontáž tovární…).

Reakcie vedenia britskej armády a plánovačov

Veliteľ armády, generál sir Alan Brooke, bol daným plánom zdesený a nazval W. Churchilla vojnovým štváčom. Do denníka poznamenal, že Churchill túži po ďalšej vojne.

Jedným z dôvodov, prečo bol Churchill tak bojovne naladený, bola skutočnosť, že vedel o projekte Manhattan a že prebehla skúšobná fáza vývoja atómovej bomby. Dokonca povedal Brookeovi, že keby Stalin nevypočul želania západu, mohli by sa USA zacieliť na Moskvu, Stalingrad, Kyjev.

Vojenskí plánovači vykonali štúdiu uskutočniteľnosti útoku na sovietske sily v Poľsku. Tento veľmi citlivý dokument bol nazvaný ,,Operation Unthinkable“. Avšak, Stalin sa o ňom rýchlo dozvedel, keďže rozsah jeho špionážnej siete v Londýne bol veľmi veľký. Kľúčom k tomu boli jeho informácie  o poverení poľného maršala Montgomeryho, a teda skladovať ukoristené nemecké zbrane, a to v prípade, že by boli potrebné na budúce použitie.

Ďalší osud Operácie Unthinkable

Autori štúdie objasnili svoje pochybnosti a nedostatky ohľadom danej operácie. Odhadli, že spojenci budú potrebovať 47 divízií na útok na Červenú armádu (14 z nich by bolo tankových). Predpokladal sa dvojitý útok. Jeden na Štetín a druhý na Poznaň. Do útoku by sa pridalo aj 10 reformovaných nemeckých divízii spolu s 10 poľskými divíziami prítomnými v Poľsku. Ďalších 40 divízii by muselo byť v rezerve. Plánovači informovali Churchilla, že Sovieti môžu zhromaždiť dvakrát toľko mužov a tankov ako spojenci. Došli k záveru, že akýkoľvek útok by bol nebezpečný a kampaň by bola „dlhá a nákladná“. Správa v skutočnosti uviedla: ,,Ak chceme začať vojnu s Ruskom, musíme byť pripravení na to, aby sme sa zaviazali k totálnej vojne, ktorá by bola dlhá aj nákladná.“

Brooke napísal, že „šance na úspech sú takmer nemožné“.

Churchill odrazil návrh plánu 8. júna. Plán jasne stanovil, že USA budú musieť plne podporovať Britániu a nemožno to zaručiť. Zdá sa, že to rozhodlo o jeho postoji. Napísal, že útok na Červenú armádu, tak ako to predpokladá návrh, je veľmi nepravdepodobná udalosť. Neskôr zmenil tieto slova na „čisto hypotetická možnosť“. Krátko potom dostal správy od prezidenta Trumana, ktoré jasne ukázali, že Amerika nebude hrať žiadnu úlohu v tejto operácii. Plán bol tak uzavretý. K definitívnemu uzavretiu Operácie Unthinkable prispela aj Churchillová volebná porážka v roku 1945. Rok nato zmätok v Európe  dotlačil amerických plánovačov k rovnakým záverom a myšlienkam ako Churchilla.

____________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. historylearningsite.co.uk/world-war-two/world-war-two-in-western-europe/operation-unthinkable/
  2. zpravy.idnes.cz/operace-unthinkable-churchill-rusove-a-treti-svetova-valka-p45-/domaci.aspx?c=A150309_162251_domaci_jw

Obrázok: ogniskopolskie.org.uk/media/2110/UnthinkableCover_385x556.jpg

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.