Osem faktov, ktoré ste nevedeli o jedinečnom Chaplinovi

Vlastným menom Charles Spencer Chaplin (narodený 16. apríla 1889) si nalepil falošné fúzy, „nahodil“ čaptavú chôdzu, a tak sa vymanil z obrovskej chudoby. Stal sa komediálnou hviezdou svojej doby. 125 rokov po jeho narodení Vám prinášame 8 zaujímavostí z jeho života, o ktorých ste možno nevedeli. Bol to muž, ktorý pozdvihol zábavné pohybujúce sa obrázky na umenie.Chaplin

  1. Charlie Chaplin debutoval na javisku už ako dieťa – Hlas jeho matky zlyhal pred davom vojakov a potom režisér, možno jeho otec (alebo jeden z matkiných milencov) uviedol na javisko malého Charlieho. Ten najprv zaspieval pesničku, potom zavtipkoval a nakoniec si publikum úplne získal tým, keď začal napodobňovať svoju matku s laryngitídou. O niekoľko rokov neskôr zažil Charlie Chaplin svoj prvý profesionálny výstup ako člen mládežníckeho hereckého súboru.
  2. Chaplin vyrastal čiastočne v sirotinci – Po tom, ako sa zdravotný stav Charlieho matky, ale aj finančná situácia rodiny zhoršili, putoval Charlie aj som svojím starším nevlastným bratom do verejnej školy pre siroty a deti v núdzi. Charlie tam strávil 18 mesiacov, čo bolo zároveň aj najdlhšie obdobie, ktoré strávil v škole.
  3. Hral rovnakú postavu v takmer všetkých filmoch – Pred svojím druhým filmom si obliekol vrecovité nohavice, tesné sako, veľké topánky a malý klobúk. K tomu pridal malé fúziky. Keď ho takto zazrel šéf Keystone, začal sa smiať a povedal mu, že takto bude vyzerať v nasledujúcom filme. A dobre spravil, s touto vizážou si získal popularitu.
  4. Z Chaplina sa rýchlo stal milionár – v roku 1914 nazvalo Essanay Studio Charlieho najlepším komikom a pritiahlo ho na 1250 dolárov mesačne a bonus 10 tisíc. Neskôr podpísal zmluvu s Mutual Film Corporation na 670 tisíc dolárov ročne a nakoniec súhlasil s nakrútením ôsmych komédií pre First National za viac ako jeden milión dolárov. V roku 1919 založil vlastné štúdio s Douglasom Fairbanksom, Mary Pickford a D. W. Griffithom.Charles Chaplin
  5. Charlie odolal nástupu hovorených filmov – Prvý hovorený film sa objavil v roku 1927 a ďalšie rýchlo vytlačili nemé filmy. V tomto čase Charlie váhal, či začať s novou technológiou, pretože sa obával, že to zničí jeho postavu „Malého tuláka„. V tridsiatych rokoch 20. storočia zahrnul do filmov hudbu, ale nie dialógy. Nakoniec však  v roku 1940 vyšiel plne hovorený film Diktátor, anti-hitlerovská satira, v ktorom po takmer dvadsiatich rokoch stvárnil postavu inú ako bol „Malý tulák„.
  6. Trikrát sa oženil, trikrát šlo o tínedžerky – V roku 1918 si narýchlo vzal za ženu 17-ročnú herečku Mildred Harris. Toto rozhodnutie neskôr oľutoval. Po rozvode sa oženil s ďalšou herečkou, 16-ročnou Litou Grey, rozchod s ktorou bol veľmi trpký. A nakoniec (v roku 1943) si 54-ročný Chaplin zobral 18-ročnú Oonu O´Neill, s ktoru ho zoznámil hollywoodsky agent. Oonin otec bol kvôli zväzku taký nahnevaný, že Oonu vydedil. Na rozdiel od ostatných Charlieho vzťahov, tento vydržal až do jeho smrti. Zomrel ako 88 ročný. S Oonou mal 8 detí.
  7. Spojené štáty Chaplina vyhnali – Napriek tomu, že tam žil a pracoval takmer 40 rokov, nikdy sa nestal americkým občanom. Nanešťastie si získal povesť sympatizanta komunistov a počas McCarthyho éry ho sledovala FBI. Začalo sa volať po jeho deportácii. Chaplin sa nakoniec rozhodol pre odchod do Švajčiarska. Spojené štáty navštívil už len raz, v roku 1972, keď prijímal čestné vyznamenanie.
  8. Vykrádači hrobov utiekli s jeho pozostatkami – Iba niekoľko mesiacov po jeho smrti vykrádači hrobov utiekli aj s jeho rakvou a žiadali od jeho manželky výkupné vo výške 600-tisíc dolárov. Keď to odmietla, údajne začali ohrozovať jej deti. Zlodeji však boli rýchlo dolapení a rakva s Charlieho pozostatkami nájdená. Po tomto incidente bol už pochovaný v hrobe zaistenom proti krádeži.

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: history.com 

Obrázky: history.com, cache2.allpostersimages.com 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.