Osemročné dievča našlo 1500-ročný meč

     Predstavte si nádherný letný deň pri jazere. Užívate si rodinnú pohodu, keď odrazu dcérka skríkne:

„Tati, našla som meč!“

      Presne toto sa stalo toho roku v lete v meste Småland vo Švédsku, keď Andy Vanecek začul nadšený výkrik svojej osemročnej dcéry Sagy. Podľa správy švédskeho spravodajstva The Local, Andy trávil deň so svojou dcérou pri jazere Vidöstern, v blízkosti letného domčeka. Keď sa dievča dostalo pod vodu, zacítila niečo ťažké a kovové. Tajomný objekt vytiahla z jazera a zistila, že má rukoväť, pochvu a dlhú zrezanú čepeľ. Mysleli si, že ide o vikinský meč, ale múzeum miestnej histórie, kde svoj objav nahlásili, zistilo, že je oveľa starší.

„Predpokladá sa, že meč je asi 1500 rokov starý,“ povedal Mikael Nordström, šéf archeológie Švédskeho múzea Jönköping County.

     Áno, natíska sa otázka, ktorá pramení zo starých legiend. Ak Saga vytiahla z jazera meč, stane sa teraz automaticky švédskou kráľovnou? Podľa The Local sa Saga presťahovala do Švédska z Minnesoty len pred rokom a navyše, Švédsko už svoju kráľovnú má (pričom jej dcéra bude ďalšou v rade). 🙂

     Nikto sa neodvažuje uhádnuť, ako sa meč do jazera dostal. Podľa Nordströma môžeme zbraň datovať do piateho alebo šiesteho storočia (vikinská éra začala v neskorom ôsmom storočí). Meč bol dlhý 85 centimetrov, obložený kožou a drevom. Nález je pozoruhodne dobre zachovalý na to, ako dlho ležal v zabudnutí na dne jazera.  

     Tím archeológov následne jazero prehľadal a našli ďalší prehistorický predmet, brošňu, ktorú možno datovať do rovnakého obdobia ako meč. Nevieme, čo by to mohlo znamenať, ale možno išlo o miesto obety. Tretia expedícia objavila v jazere mincu z 18. storočia, ale zažiaľ žiadne iné pred-vikinské artefakty.

     Tajomstvá okolo meča sa budú rozmotávať iba veľmi pomaly. The Local uviedol, že Saga veľkoryso darovala meč krajskému múzeu Jönköping, kde odborníci budú pracovať asi rok na jeho zachovaní. Následne bude uvedený ako výstavný kus pre verejnosť.

        Archeologické práce v okolí Vidösternského jazera stále pokračujú. Malá Saga sa síce nestala kráľovnou Švédska, ale zaručene je kráľovnou sŕdc všetkých milovníkov histórie.   

______________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/63761-sweden-girl-pulls-sword-from-lake.html

Obrázok: news.images.itv.com/image/file/1654266/stream_img.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.