Oskarový Hotel Rwanda

Paula Rusesabaginu už Magistra História spomínala. O filme, ktorý hovorí jeho príbeh, sme sa však zmienili iba okrajovo. Ak máte pocit, že vám dlhujeme recenziu tohto diela, tak vedzte, že práve ideme splatiť svoj dlh. 

hotel rwanda

Genocída v priamom prenose

Film rozpráva príbeh Paula Rusesabaginu, úspešného manažéra hotela, ktorý žije so svojou rodinou v Kigali (hlavné a najväčšie mesto Rwandy). Krajina je na pokraji občianskej vojny, čo Paul celkom dobre vníma vďaka svojim kontaktom s vysokými predstaviteľmi armády, ale taktiež aj členmi Interahamwe. Keď odznie v rádiu heslo ,,Zotnite vysoké stromy“, ktoré značí začiatok masakrov, ukryje sa Paul spoločne s rodinou v hoteli, v ktorom pracuje. On a aj všetci ostatní dúfajú v pomoc zo strany OSN, tá však katastrofálne zlyhá. Utečenci sú odkázaní na Paula a ten ich uchýli v hoteli. Ani tu však nie sú všetci v úplnom bezpečí, nakoľko militanti sa snažia obsadiť aj hotel. Situácia sa rapídne dramatizuje i v dôsledku nedostatku vody, potravín či ďalších vecí potrebných k prežitiu. Napriek všetkým príkoriam sa ale Paulovi podarí zachrániť dovedna 1268 ľudí.

Malé roly veľkých hercov

Hlavnú rolu vo filme Hotel Rwanda získal Don Cheadle a vyslúžil si ňou nomináciu na Oscara. Tú taktiež získala Sophie Okonedo za rolu Paulovej manželky. Vo vedľajších rolách sa predstavili významné herecké osobnosti ako Nick Nolte, Jean Reno alebo Joaquin Phoenix. Nakrúcalo sa priamo v Kigali a Johannesburgu. Celý príbeh vychádza z knihy Obyčajný muž, ktorú napísal sám Paul. Po filmovej stránke sa jedná o poctivé a veľmi kvalitné dielo. Sem-tam možno balansujeme medzi citovým vydieraním a únosnou mierou záťaže, avšak v drvivej väčšine prípadov sa môžeme prikloniť k druhej možnosti. Ale aj keby to tak nebolo, ide o veľmi silný zážitok.

Kto zlyhal?

Túto otázku si položili tisícky ľudí. Veľká časť z nich obviňuje OSN. Film sa k nej tiež postavil kriticky. Jednou z mála dobrých postáv zo západu je postava plukovníka Olivera, ktorého stvárnil Nick Nolte. Máme možnosť vidieť aj predstaviteľov rwandskej armády, napr. generála Bizumungua. Praktiky ako korupcia, využívanie kontaktov a vôbec všetko momentálne populárne u nás tu má tiež svoje miesto. Genocída je vykreslená bez okrás a nejakého pátosu.

A tak sa objavil na scéne ďalší film, ktorý by mali vidieť všetci tí, čo sú hladní po nových vedomostiach. 

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: goflik.com/wp-content/uploads/2015/02/hotel-rwanda-

5259737de871f-e1430035054787.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.