Ovečka Dolly

S čistým svedomím môžeme vyhlásiť, že ovečka Dolly je najznámejšou ovcou v histórii. Slávna sa stala vďaka tomu, že bola prvým klonovaným cicavcom. Stala sa súčasťou série experimentov prebiehajúcich v Roslinovom inštitúte v Edinburghu, kde sa snažili vyvinúť metódu na produkciu geneticky modifikovaného dobytka. Vedci z Roslinovho inštitútu chceli taktiež prebádať, ako sa bunky menia počas vývinu a či by mohli byť špecializované bunky (napríklad kožné alebo mozgové) použité na „vytvorenie“ nového zvieraťa.

Ovečka Dolly bola vyklonovaná z bunky prsnej žľazy šesťročnej ovce (bola celá biela) a z vajíčka odobraného z ovce, ktorá mala čiernu tvár. Dolly vynosila ovečka tiež s čiernou tvárou a na svet sa vypýtala 5. Júla 1996. Dollina biela tvárička bola prvým znakom, že ide o klon. Ak by bola geneticky príbuzná so svojou náhradnou matkou, mala by čiernu tvár presne ako ona.

Ľudia, ktorí vymysleli pre Dolly meno, museli byť veľmi kreatívni. Keďže Dolly bola klonovaná z prsnej žľazy, pomenovali ju podľa známej country speváčky Dolly Parton so zjavnými prednosťami.

ovecka-dolly

Dollin život

22. februára 1997 predstavili vedci Dolly verejnosti, čo následne rozprúdilo debatu o benefitoch a nebezpečenstvách klonovania.

Keď mala Dolly rok, vedci zistili, že jej teloméry sú kratšie, ako by ovca v jej veku mala mať. Teloméry sú akési čiapočky na koncoch DNA, ktoré ju majú chrániť pred poškodením, no vekom sa prirodzene skracujú. Predpokladá sa, že Dolline teloméry boli skrátené preto, lebo jej DNA pochádzala z dospelej ovce a tieto teloméry sa pri vývine neobnovili úplne. To v reči laika znamená, že Dolly bola staršia ako bol jej skutočný vek. Napriek tomu sa nezdá, že by Dolly predčasne alebo rýchlejšie starla.

Dolly strávila celý svoj život v Roslinovom inštitúte, kde až na príležitostné návštevy novinárov viedla normálny život v kruhu ostatných oviec. Počas života sa jej narodilo šesť malých jahniatok, ktoré mala s capkom Davidom. Prvé mláďatko, Bonnie, sa narodilo v apríli 1998, dvojičky Sally a Rosie sa narodili nasledujúci rok a trojčatá Lucy, Darcy a Cotton rok nato, teda v roku 2000. Keď Dolly porodila svoje posledné mladé, vedci zistili, že bola infikovaná vírusom zvaným Jaagsiekte ovčí retrovírus, ktorý u oviec spôsobuje rakovinu pľúc. Okrem Dolly boli infikované všetky ovečky na inštitúte. Do februára 2003 si Dolly žila normálnym spokojným životom. Vtedy však po prvý raz spozorovali, že kašle a následné CT scany ukázali, že na pľúcach jej rastie tumor. Po týchto smutných výsledkoch sa ľudia, čo sa o ňu starali, rozhodli pre eutanáziu, aby ju ušetrili veľkého utrpenia. Dolly uspali 14. februára 2003 ako šesťročnú.

Po Dollinej smrti sa vedci rozhodli, že jej telo venujú Škótskemu národnému múzeu v Edinburghu, kde sa stala najpopulárnejším exponátom.

____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: dolly.roslin.ed.ac.uk/facts/the-life-of-dolly/

Obrázok: bio3400.nicerweb.com/Locked/media/ch01/01_16-Dolly.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.