Pamätník a tajomné hroby objavené v Anglicku

Archeológovia v Anglicku objavili neolitické pohrebisko a útvary, ktoré sa pravdepodobne datujú do roku 2000 pred naším letopočtom.

Archeológovia oznámili, že v Anglicku bola objavená 4000-ročná pamiatka, ktorá obsahuje päť dobre zachovaných ľudských hrobov.

Táto neolitická „stavba“ sa našla v Newbold-on-Stour v okrese Warwickshire, tento rok na jar pred výstavbou domov. Stavbári v Anglicku často musia najprv nechať spraviť archeologické posúdenie pozemkov, na ktorých chcú stavať. Keď teda geofyzikálny prieskum odhalil, že sa na tomto mieste môže niečo zaujímavé nachádzať, začali archeológovia z Warwickshire kopať.

Chvíľu na to archeológovia oznámili, že objavili natívnu jednoduchú pamiatku, ktorá sa skladá z kruhovitej priekopy, ktorej steny sú vytvoreného z pôdy, vykopanej pri jej tvorbe. V „pamiatke“ objavili taktiež päť pochovaných tiel.

Stovky podobných pamätníkov sú roztrúsené po celých britských ostrovoch. Niektoré, ako napríklad Stonehenge, pozostávajú z obrovských stojacich megalitov usporiadaných v kruhoch. Iné, ako Woodhenge, mali kedysi drevené konštrukcie. Tieto pamiatky sa tiež líšia svojou veľkosťou. Pred dvoma rokmi objavili archeológovia pomocou technológií diaľkového prieskumu pozostatky podobnej pamiatky, ktorá však bola až 15-násobne väčšia ako Stonehenge.  

Archeológovia stále diskutujú o ich význame a pôvode keďže vedia, že sa na britských ostrovoch začali objavovať v 3. a skorom 2.tisícročí pred naším letopočtom. Väčšina týchto pamiatok neobsahuje žiadne pozostatky po každodenných činnostiach a niektoré ich rysy sú skôr pohrebné alebo zosúladené s kozmickými javmi. Niektorí vedci sa preto domnievajú, že tieto pamiatky museli mať nejaký obradný alebo rituálny význam.

Nigel Page, vedúca výkopov pre archeologickú oblasť Warwickshire sa však vyjadrila, že bohužiaľ nemajú žiadnu predstavu o typoch rituálov alebo osláv, ktoré sa mohli uskutočňovať v strede tohto monumentu. Archeológovia sa však snažia nájsť a zosúladiť čas stavby monumentu a významné východy alebo západy slnka, či iné astronomické úkazy.

Výskumníci uviedli, že sa domnievajú, že novoobjavená pamiatka pochádza z neskoršieho neolitického obdobia okolo roku 2000 pred nl. Tento dátum ľahko spresnia práve štúdiom ľudských pozostatkov, ktoré boli objavené v zákopoch okolo monumentu. Je však možné, že hroby vznikli až oveľa neskôr po vzniku tejto „stavby“, možno že len ľudia rozhodli, že je to ideálne miesto, kde pochovať pozostatky, aj keď tam pamiatka mohla stáť už dlho predtým.

Žiadny z hrobov sa s iným neprekrýva, tri stredné pohreby smerujú na západ, pričom dva hroby na stranách smerujú na východ. Podľa archeológov sa toto usporiadanie zdá byť úmyselné a naznačuje, že ľudia boli pochovaní ako skupina alebo boli súčasťou rodiny.

Kostry sú skôr kompletné a vedci tvrdia, že vedecké testy na kostiach môžu pomôcť určiť vzťah medzi ľuďmi a miestom.

Fragmenty parohov boli jediné ďalšie artefakty nájdené v priekope. Výskumníci testujú vzorky pôdy z okolitých pohrebísk na mikroskopické kúsky spálených rastlinných zvyškov, peľu, mušlí a ďalších environmentálnych charakteristík, aby sa dozvedeli viac o ľuďoch a o tom, prečo boli pochovaní v tomto pomníku.

Pamätník Newbold-on-Stour nie je jediný, ktorý v regióne v poslednej dobe odhalili. Tím archeológov z Warwickshire uviedol, že analyzuje aj štyri podobné pamiatky v neďalekom meste Bidford-on-Avon, ktoré obsahovali spopolnené pozostatky minimálne 11 ľudí.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59276-henge-monument-and-burials-uncovered-england.html

Obrázok: nyoobserver.files.wordpress.com/2017/05/henge-scale-website.jpg?quality=80&w=460&strip

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.