Pár riadkov o Sophii Schollovej

sophia-schollMladá Sophie Schollová pozdvihla spolu s ostatnými členmi skupiny Biela ruža svoj hlas proti nepráviu a nezmyselnému zabíjaniu, ku ktorému dochádzalo pod vlajkou nemeckého národného socializmu. Dodnes je tak symbolom boja proti nacizmu, ako aj zosobnením Bielej ruže a významnou osobnosťou nemeckých dejín.

Sophiina mladosť a vstup Nemecka do vojny

Sophie Schollová (1921-1943) pochádzala z nemeckého mestečka Forchentberg am Kocher v severnom Bádensku-Württembersku, kde žila s rodičmi, dvomi bratmi a dvomi sestrami na radnici, nakoľko jej otec bol miestnym starostom. O 11 rokov neskôr po jej narodení sa rodina presťahovala do Ulmu. Zatiaľčo otec bol presvedčeným pacifistom, matka bola hlbokou veriacou. Obaja boli preto zhrození z rastúcej Hitlerovej moci a z postupného vstupu ich detí do nacistických mládežníckych organizácií. Tie boli v 30. rokoch pre nemeckú mládež veľmi atraktívne a mladí ľudia sa ich členmi stávali často proti vôli rodičov.

Sophie bola vždy ctiažiadostivým dievčaťom a aj ona v roku 1934 vstúpila do Zväzu nemeckých dievčat (Bund Deutscher Mädel, BDM). Obľubovala tanec a hudbu, a preto navštevovala tanečné večierky u svojej kamarátky. Na jednom z nich spoznala v roku 1937 svojho neskoršieho priateľa, vojenského dôstojníka Fritza Hartnagela (1917-2001).

V tom istom roku navštívilo rodinu Schollovú gestapo, nechalo prehľadať jej byt a odviedlo na výsluch Sophie, jej brata Wernera (1922-1944) a sestru Inge (1917-1998). Vypočúvali ich ohľadom účasti v nezákonných spolkoch, nakoľko Werner a ďalší brat Hans (1918-1943) patrili do skupiny spievajúcej staršie mládežnícke piesne a čítajúcej knihy Stefana Zweiga (1881-1942), čo bolo v tých časoch zakázané. Najviac obviňovaný Hans bol zadržiavaný po celé týždne, zatiaľčo ostatní súrodenci boli rýchlo prepustení.

Po tomto zážitku sa Sophie sama seba začala pýtať, čo za vládu drží vo väzení deti. Po začiatku 2. svetovej vojny si uvedomila, že jej otec mal so svojím odporom voči nacistickým aktivitám pravdu. Členky BDM museli nastúpiť na rok do ríšskej pracovnej služby, kde mali byť vychovávané k správnemu pracovnému nasadeniu a národnej pospolitosti. V máji 1941 sa tak Sophie ocitla v Krauchenweis a začala sa venovať poľnohospodárskej práci, ku ktorej si vyvinie odpor rovnako rýchlo ako ku každodenným nástupom do práce a pochodom. Tento čas je pre ňu bezútešný a voľné chvíle trávi čítaním spisov Sv. Augustína (354-430) hľadajúceho Boha. Dievča túži po mieri a po živote, v ktorom by mohla rozhodovať sama.

Začiatky štúdia na Mníchovskej univerzite a aktivít Bielej ruže

Na jar roku 1942 prišla Sophie do Mníchova, kde mohla žiť slobodnejšie. V apríli bola prijatá na Mníchovskú univerzitu, kde začala študovať biológiu a filozofiu. Jej brat Hans tam študoval medicínu. Práve na pôde univerzity sa k nej po prvýkrát dostali letáky Bielej ruže, ktoré šírili málo známe informácii, ako napríklad, že po dobytí Poľska bolo zabíjaných státisíce Židov a že v mene Nemecka sú páchané veľké zločiny. Sophie rýchlo prišla na to, že Hans sa tiež venuje vydávaniu letákov a bola naňho hrdá, že sa nerobí slepým, hoci podobným konaním riskuje svoj vlastný život. Chcela sa ku skupine pripojiť, brat ju však spočiatku odmietal, nakoľko sa venovali nebezpečným činnostiam.

Napokon sa však v januári 1943 predsa len podieľala na roznášaní letákov, ktoré Biela ruža prinášala čoraz ďalej od Mníchova, napríklad do Augsburgu, Ulmu, Frankfurtu, Štutgartu aj do Rakúska. Týmto konaním chcela skupina gestapo presvedčiť o tom, že sú široko rozvetvenou organizáciou odporu. Letáky nacistov čoraz viac znervózňovali a začalo vyšetrovanie, aby sa zistilo, na akom písacom stroji boli napísané a kto za nimi stojí.

Medzi tým mal nový predseda Nacistickej strany v Mníchove a súčasne Bavorskej vlády prejav na pôde univerzity, v ktorom opitý kritizoval prítomnosť žien, ktoré by mali podľa neho byť doma a rodiť Nemecku deti. Biela ruža dúfala, že incident ľudí presvedčí o falošnosti nemeckého režimu a že ich letáky budú mať následne väčší úspech. Začínali v nich tvrdiť, že Hitler ťahá Nemecko do priepasti a vojnu už nie je možné vyhrať. S pomocou kopírovacieho stroja boli členovia skupiny schopní tlačiť státisíce letákov, čoraz viac však zároveň stúpala hrozba ich odhalenia.

Masaker spojený s bitkou pri Stalingrade viedol Bielu ružu k čoraz väčšej trúfalosti. Jej členovia začínali podľa Sophiinho návrhu písať nápisy na steny a jeden z nich umiestnili aj pri vchode do univerzity, kde si ho museli všimnúť všetci študenti. Nacisti sa začínali obávať, že nálada obyvateľstva sa obráti proti nim a na členov skupiny bola vypísaná odmena tisíc ríšskych mariek. Gestapo rozbehlo po nich rozsiahlu pátraciu akciu. Zistilo, že použitý papier pochádza z Mníchova a uvedomili si, že za letáky aj nápisy sú zodpovední tí istí pachátelia.

Posledná akcia Sophie a Hansa Schollovcov

Bielej ruži ešte zostalo k dispozícii 1500 letákov, ktoré mali v úmysle v prestávkach medzi prednáškami rozniesť po budove univerzity. Dňa 18. februára 1943 tak Sophie s bratom Hansom nechali letáky pri vchodoch do tried a jednu skupinku letákov rozhodila Sophie z výšky do hlavnej haly. Zamestnanec univerzity súrodencov zadržal a nechal ich predviesť k rektorovi. Obaja boli presvedčení, že sa im nič stať nemôže a dohodnutí, že sa k ničomu nepriznajú, nakoľko neverili, že by sa proti nim našli priame dôkazy.

Sophie preto počas výsluchu tvrdila, že len letáky videla a strčila do nich, neboli však jej. Svoj podozrivý prázdny kufor vysvetľovala tým, že sa chystali za rodičmi do Ulmu po čisté oblečenie. Naivne si spočiatku myslela, že im ich čin prejde bez následkov. V deň ich zadržania mal Joseph Goebbels (1897-1945) vášnivý prejav, po ktorom napriek fiasku pri Stalingrade získal veľké ovácie. Tým sa nenaplnila predstava Bielej ruže, že unavení ľudia už proti režimu povstanú. Sophie si začala uvedomovať, že ich predstavy boli naivné.

Deň po zadržaní Sophii tvrdia, že jej brat sa počas výsluchu ku všetkému priznal a že v ich byte našli písací stroj, na ktorom boli letáky písané, ako aj stovky adries a poštových známok. Sophie najprv rozmýšľala hrať sa na naivnú a predstierať, že o ničom nevedela. Napokon sa však vyšetrovateľom rozhodla povedať pravdu, ako aj to, že je presvedčená, že vojna je prehratá a nemá cenu nezmyselne obetovať ďalšie životy. Po podobnom priznaní už nebolo pre Sophie a Hansa cesty späť. Súrodenci prevzali celú vinu na seba, aby tak ochránili ostatných členov Bielej ruže a čakali na súd.

Sophiin súd, rozsudok a ďalšie osudy Bielej ruže

Schollovci boli obvinení z podpory nepriateľa, rozvracania moci, preukázateľnej prípravy vlastizrady a podobných zločinov. Ich proces viedol najznámejší nacistický sudca Roland Freisler (1893-1945) a prostredníctvom materiálov objavených v byte Sophie a Hansa bol obvinený aj ich kamarát Christoph Probst (1919-1943).

Sudca Freisler vynáša nad tromi obvinenými 22. februára 1943 rozsudok, v ktorom boli obvinení zo sabotovania zbrojenia, snahy odstrániť nacionalisticko-sociálny spôsob života nemeckého národa, propagácie nepriateľských myšlienok a urážania vodcu, čím sa z nich stávajú nepriatelia ríše a rozvracatelia právnej moci. Za vlastizradu bol jediný trest – smrť!

Sophie, Hans a Christoph dostali necelú polhodinu na rozlúčku s rodičmi a medzi sebou navzájom. Sophie v posledných momentoch svojho života tvrdila, že neumiera nadarmo, nakoľko stojí na správnej strane a verí vo vyššiu spravodlivosť. Počas pochodu na smrť sa modlila a krátko po nej ju na gilotíne nasledovali aj Hans a Christoph.

Dňa 19. apríla 1943 boli k trestu smrti odsúdení dvaja ďalší členovia Bielej ruže, Alexander Schmorell (1917-1943) a Willi Graf (1918-1943). Vďaka hnutiu odporu sa šiesty a súčasne posledný leták Bielej ruže dostal až do Veľkej Británie. Koncom roku 1943 rozhadzovali spojenecké sily z lietadiel nad Nemeckom milióny jeho kópií.

___________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Ženy, které psaly historii

Obrázok: s3.amazonaws.com/user-media.venngage.com/483901-5a2205ab411871aad7fbba72575d8168.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.