Pátrací psí detektívi sa pridali k lovu na pozostatky Amelie Earhartovej

Amelia Earhartová sedí v kokpite svojho lietadla Lockheed Electra. Naposledy ju videli 2. júla 1937 nad Tichým oceánom.

Nová pátracia skupina sa chystá navštíviť vzdialený ostrov Tichého oceánu, aby hľadala stopy o osude Amelie Earhartovej.

Americká letecká priekopníčka zmizla pred 80 rokmi počas pokusu o prelet celého sveta. Poslednej expedície na ostrov Nikumaroro sponzorovanej National Geographic, ktorá sa snaží nájsť Earhartovej pozostatky, sa zúčastní aj skupina forenzných psov, aby hľadala ľudské kosti.

Earhartová bola slávnym letcom už v čase, keď sa v júni 1937 vydala na leteckú cestu okolo sveta. Bola prvou ženou a druhou osobou po Charlesovi Lindberghovi, ktorá sama preletela cez Atlantický oceán, a to konkrétne v roku 1932. Jej let okolo sveta by síce nebol prvý v histórii, ale bol by najdlhší, keďže mala v pláne letieť po trase dlhej 47 000 km blízko rovníka.

So svojim navigátorom Fredom Noonanom odletela Earhartová východne od Oaklandu v Kalifornii v upravenom dvojmotorovom Lockheed Electra 10E. Naposledy boli videní 2. júla 1937 v meste Lae na Novej Guiney, keď sa odvážili zaletieť k ostrovu Howland v jednej z posledných etáp cesty.

Americká pobrežná stráž čakala na ostrove Howland, aby ponúkla rádiovú pomoc a dymový signál pre lepšiu orientáciu letcov. Komunikácia však bola problémová a prerušovaná, no Earhartovej posledné vysielania naznačujú, že si myslela, že je blízko svojho cieľa, ale nemohla ho nájsť a vyčerpala palivo.

Existujú naozaj mnohé teórie pre to, čo sa stalo ďalej. Niektoré sú dôveryhodné, ani skôr prešpekulované. Vierohodnou teóriou je, že sa zrútila do oceánu, zatiaľ čo tie nápadité tvrdia, že Earhartová bola špiónka a zachytili ju Japonci, prípadne zmizla, aby utiekla do New Jersey, kde žije pod tajnou identitou.

Nová expedícia bude skúmať teóriu Nikumaroro, ktorá tvrdí, že Earhartová a Noonan pristáli na neobývanom ostrove Nikumaroro (teraz je súčasťou Kiribati), keď nemohli nájsť Howland a zomreli tam ako stroskotanci. V roku 1940 našiel britský dôstojník na ostrove 13 ľudských kostí a poslal ich na Fidži, kde sa merali a bohužiaľ aj stratili. Niektorí veria, že tieto pozostatky mohli patriť práve Earhartovej, a že zvyšné kosti môžu byť naďalej pochované niekde na ostrove, alebo boli zvieratami rozptýlené po ostrove.

Hľadania sa zúčastňuje aj Medzinárodná skupina pre obnovu historických lietadiel (TIGHAR), ktorá v posledných troch desaťročiach vyslala desiatky expedícií hľadajúcich dôkazy na podporu teórie Nikumaroro. Spoločnosť TIGHAR bude podporovať skupinu s podvodnými diaľkovo ovládanými vozidlami (ROV), aby vyhľadala prípadné časti vraku Earhartovej lietadla. K expedícii sa pripojí aj archeológ National Geographic Fred Hiebert, pričom organizácia sponzoruje aj štyroch forenzných cvičených psov z Inštitútu pre psy.

Borderské kólie s menami Berkeley, Piper, Marcy a Kayle sú špeciálne vyškolené na hľadanie historických a prehistorických ľudských pozostatkov. Žiadna iná technológia nie je podľa Hieberta sofistikovanejšia ako psy. Tie sú rýchlejšie a aj úspešnejšie pri identifikácii vecí ako radar prenikajúci do zeme. Avšak problémy im môže spôsobovať aj klíma ostrova, ktorá je horúca, vlhká a plná hustých porastov. Vodca potápačského tímu TIGHAR Andrew McKenna sa vyjadril, že v priebehu rokov sa na výskum Nikumaroro nasadilo veľa rôznych technológií, z ktorých niektoré fungovali dobre, no niektoré boli úplne porazené ostrovnou bohyňou Nei Manganibuka. Tak sa nechajme prekvapiť, čo prinesie najnovšia expedícia.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59603-dogs-search-for-amelia-earhart.html

Obrázok: timedotcom.files.wordpress.com/2017/06/amelia-earhart.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.