Pátranie po Holanďanovej stratenej zlatej bani

Prinášame vám príbeh o rozprávkovo bohatej bani na zlato, ktorá sa vraj doteraz ukrýva v horách v Arizone. Čo mal s baňou spoločné muž prezývaný Holanďan? Ako sa k nej dalo dostať a čím sa preslávila po celých Spojených štátoch amerických?

Historické pozadie legendy

Príbeh o stratenej zlatej bani muža prezývaného Holanďan patrí k najväčším legendám amerického divokého západu. Do štátu Arizona sa počas zlatej horúčky po roku 1863 hrnuli početní zlatokopi, z ktorých niektorí zbohatli, kým iní zablúdili na územie Apačov. Mesto Phoenix sa v tom čase rýchlo rozrastalo a ľudí lákali neďaleké Poverčivé hory, v ktorých sa mali nachádzať bane plné bohatstiev.

Hlavnou postavou príbehu bol starý zlatokop nemeckého pôvodu menom Jacob Waltz (1810-1891), známejší pod prezývkou Holanďan. Bolo o ňom známe, že nemá problémy s platením ako iní zlatokopi a hovorilo sa, že vysoko v horách strážil baňu plnú kvalitnej zlatej rudy. V januári 1891 zasiahla mesto Phoenix veľká záplava, ktorá zničila časť mesta, vrátane Waltzovho domu. Zlatokop mal v tom čase už podlomené zdravie a o niekoľko mesiacov neskôr zomrel.

Pred smrťou však mal Waltz miestnemu chlapcovi, ktorý prišiel k jeho smrteľnej posteli, porozprávať, ako baňu našiel. Podľa vlastného rozprávania sa k nej dostal v roku 1877 počas hľadania zlata, kedy ho napadli Apači a pri úteku sa dostal do lokality, ktorú predtým nepoznal. Tu sa mal stretnúť s trojicou Mexičanov, ktorí mu polohu bane prezradili a Waltz ich následne zastrelil, aby o bani vedel iba on. Pre ochranu tajomstva bol Holanďan ochotný zabiť niekoľkých ďalších ľudí, vrátane vlastného synovca.

Mapy vedúce k bani na zlato

Vo svojich posledných slovách Waltz popísal mladíkovi cestu k zlatej bani, jeho inštrukcie však boli dosť nejasné a vyvolávali množstvo otázok. Podľa iných verzií príbehu Holanďan prezradil polohu bane Julii Thomasovej, ktorá bola jeho dobrou priateľkou a starala sa o neho v posledných mesiacoch jeho života. Julia nemala s hľadaním zlata v rozľahlých horách skúsenosti a preto namiesto vedenia vlastnej výpravy, začala kresliť mapy, ktoré mali cestu do bane zobrazovať a predávala ich v hodnote 10 dolárov za mapu.

V priebehu jedinej noci sa tak zrodila legenda a Holanďanov príbeh sa ocitol v novinách po celých Spojených štátoch amerických. Ľudia sa hrnuli do Phoenixu z mnohých kútov krajiny, kým ďalší obyvatelia mesta vytvárali vlastné mapy, ktoré často obsahovali detailné inštrukcie. Zlatokopi sa mali najprv vydať po starej vládnej ceste a neskôr hľadať skalu pripomínajúcu ľudskú tvár a následne dom postavený z kameňa. V okolí mesta sa však nachádzali minimálne tri cesty, ktoré armáda používala počas bojov s Apačmi a o skaly s ľudskými rysmi tiež nebola núdza.

Hľadanie bane komplikovala aj skutočnosť, že Holanďan ju mal pred zrakom verejnosti zakryť tak, že vchod zatarasil drevenými trámami, ktoré následne zasypal pevnou vrstvou piesku a kameňa. Napriek tomu to nadšenci a dobrodruhovia nevzdávali a pokračovali v hľadaní aj počas 20. storočí. Miestni kovboji príbeh dobre poznali a vzájomne si za poplatok vymieňali informácie alebo stopy, ktoré našli.

Záhadná smrť hľadača pokladov

Legenda však postupne upadala do zapadnutia, až ju opäť zviditeľnila postava hľadača pokladov menom Adolph Ruth. Ten sa v lete 1931 dostal do Poverčivých hôr a netajil sa tým, že vlastní mexickú mapu oblasti, ktorá sa odlišovala od ostatných. Bolo dobre známe, že Waltz ukradol baňu Mexičanom a podobná mapa tak mohla prezrádzať nové informácie. Ruth vyrazil do hôr počas horúcich letných dní a už sa z nich nevrátil.

O šesť mesiacov neskôr, v decembri 1931 bola objavená Ruthova lebka, v ktorej sa nachádzali dve diery po výstrele. Predpokladá sa, že Rutha napadli zlatokopi, ktorí jeho rozprávanie o mape počuli, zastrelili ho a mapu ukradli. O mesiac neskôr sa našlo aj jeho telo spolu s denníkom, do ktorého si na poslednú stránku poznačil latinský výraz Veni, vidi, vici teda Prišiel som, videl som, zvíťazil som.

Podľa niektorých názorov tento záznam dokazoval, že Ruth skutočne vchod do stratenej bane objavil. Niekto ho však sledoval až do bane, potom zavraždil a odvliekol telo, aby tak poloha bane zostala utajená. Iní sa však domnievajú, že výrok sa vzťahuje len na fakt, že Ruth sa musel pred odchodom do Arizony potýkať s rôznymi ťažkosťami a postaviť odporu vlastnej rodiny a tak mohol v horách cítiť, že prekonal vlastné úsilie.

Historka o usmrtenom zlatokopovi dostala stratenú zlatú baňu opäť do povedomia verejnosti, pre ktorú bola v čase veľkej hospodárskej krízy podobná predstava veľmi lákavá. Ľudia tak vo veľkom prichádzali do Poverčivých hôr a pátrali po bani podobne ako obyvatelia Phoenixu, z ktorých niektorí strávili hľadaním väčšinu života.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny seriál Lovci záhad

Obrázok: arizonahotairballoons.com/wp-content/uploads/2016/02/021714.jpg 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.