Perikles a Aspasia

Perikles bol slávny politik, rečník a zástanca demokracie v starovekých Aténach. Bol vedúcou postavou kultúrneho a politického života Atén v ich zlatom období druhej polovice 5. storočia pred naším letopočtom. Slávu si získal v roku 462 ako kritik výsad aeropágu, mocnej aristokratickej rady a stal sa vodcom hnutia za väčšiu demokraciu. Roku 454 ju aj skutočne presadil: väčšina slobodných aténských obyvateľov mužského pohlavia mohla od tých čias vykonávať ktorýkoľvek úrad vlády, všetky rozhodnutia súdov a mestského zhromaždenia podliehali väčšinou hlasovaniu a úradníci brali štátny plat.

Pericles a Aspasia

Osobne viedol vojenskú výpravu za Čierne more, aby zaistil bezpečnú dopravu obilia z jeho pobrežia do Atén. Roku 447 začal rozsiahly program výstavby pamätníkov – vtedy vznikol aj chrám bohyne Atény na Akropole. Keď v roku 431 vypukla Peloponézska vojna so Spartou, presvedčil Aténčanov, aby sa z vidieka uchýlili za hradby mesta a spoľahli sa na ochranu aténskych námorných síl. Táto voľba však v roku 430 spôsobila morovú epidémiu a Perikles bol zosadený z funkcie prvého stratéga. V nasledujúcom roku ho síce zvolili znovu, čoskoro však zomrel na mor.

Aspasia bola múdra priateľka a neskôr manželka Perikla, ktorého meno je navždy spojené s tým, čo nazývame „zlatý vek“ Grécka. Práve ona bola Periklovým vzorom. Do Atén prišla z Milétu. Uvádza sa vždy ako obhajkyňa hetérskeho stavu (slobody, nemanželského života a vábenia mužov na umelecké schopnosti a vzdelanie), a predsa bola najnebezpečnejšia zo všetkých. Veľká Aspasia mala totiž politické ciele na rozdiel od svojich kolegýň, ktoré boli spokojné, keď pripravili svojho „milého“ o peniaze. Aspasia splietala intrigy, chystala vojny a po Periklovej smrti určila ľudového tribúna jeho nasledovníka vo svojej spálni. Obklopovala sa mladými družkami, ktoré sa od nej naučili toľko, že už iba ich meno bolo vyslovované s úctou. Na tejto úrovni už nemôžeme hovoriť o škole neviestok, ale rovno o hetérskej akadémii. Aristofanes viní Aspasiu z vojen proti Sparte a ostrovu Samos. Kvôli nej sa Perikles rozviedol s prvou manželkou. Ako cudzinka a bývalá prostitútka pobúrila Aspasia obyvateľov Atén do takej miery, že ju za „zvádzanie slobodných žien k smilstvu“ dohnali dokonca pred súd. Po Periklovej smrti sa vydala za Lysikla a do vysokého veku vyučovala filozofiu i rétoriku.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com, adam.azet.sk

Obrázok: listverse.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.