Pichliače z opuncie figovej sú najstarším tetovacím nástrojom v západnej Severnej Amerike

Detailný záber na takmer 2000-ročný nástroj na tetovanie z pichliačov kaktusu.

Nová štúdia tvrdí, že 2000 rokov starý špicatý objekt, ktorý bol nedávno objavený v múzejnom sklade, je najstarším známym tetovacím nástrojom v západnej časti Severnej Ameriky.

Nástroj vo veľkosti pera má dve ihly vyrobené z pichliačov kaktusu opuncie figovej, ktoré sú na rukoväť z dreva skunkbushu (Rhus trilobata) priviazané listami juky. Bol vytvorený ešte pred civilizáciou, ktorá stavala pueblá približne od roku 500 pred naším letopočtom do roku 500 nášho letopočtu.

Výskumný pracovník Andrew Gillreath-Brown, doktorand antropológie na Washingtonskej štátnej univerzite, ktorý znovuobjavil artefakt uviedol, že tento objav posúva dôkaz o tetovaní v západnej Severnej Amerike o viac ako 1000 rokov.  

Gillreath-Brown vo svojom vyhlásení taktiež uviedol, že tetovanie prehistorických ľudí na juhozápade nie je nikde zaevidované, pretože neexistujú žiadne priame dôkazy, ktoré by ho aspoň naznačovali. Tento nástroj na tetovanie poskytuje informácie o minulosti juhozápadnej kultúry, o ktorej sme predtým nevedeli.

Gillreath-Brown narazil na nástroj s dĺžkou 9,9 centimetrov, keď robil inventarizáciu archeologických artefaktov, ktoré boli skladované takmer 50 rokov vo Washington State University. Objav vrhá svetlo na kultúru Pueblo, a zároveň dáva výskumníkom za úlohu objaviť zvyšky tetovaní na pozostatkoch týchto domorodých ľudí, ktorí žili v starovekej Amerike a u ktorých sa až doteraz nepredpokladalo, že by boli tetovaniami zdobení. Neexistujú ani žiadne písomné záznamy o tetovaní z týchto raných kultúr.

Výskumníci ale odvodili, že tieto kultúry tetované boli, keďže sa objavili rôzne nástroje na tetovanie. Napríklad výskumníci našli ďalšie nástroje na tetovanie vyrobené z kaktusového tŕňa v dnešnej Arizone a Novom Mexiku. Najstarší z týchto nástrojov sa datuje medzi roky 1100 až 1280.

Novo identifikovaný nástroj je omnoho starší, predpokladom spadá do obdobia rokov 79 až 130.

Hroty dvoch paralelných kaktusových tŕňov sú zafarbené načierno. Práve zvyšky farby na hrote nástroja boli tým, čo okamžite zaujalo pozornosť Gillreath-Browna a priviedlo ho na nápad o tetovacom nástroji.  

Gillreath-Brown analyzoval nástroj aj najnovšou technológiou vrátane skenovacieho elektrónového mikroskopu. Dokonca urobil niekoľko testovacích tetovaní s replikou nástroja na čerstvej prasacej koži, ktorá bola zakúpená v obchodnom dome.

Výsledky ukázali, že atrament vo vnútri ihiel pravdepodobne obsahoval uhlík, spoločný prvok používaný pri lakovaní a tetovaní.

Je možné, že tetovanie v starodávnych kultúrach sa používalo na sociálne označovanie. Podľa prieskumov z 30. rokov minulého storočia o pôvodných kultúrach na juhozápade Cahuilla, Kumeyaay, Xalychidom Piipaash a Yavapai sa ženy tetovali, keď ukončili pubertu a vstúpili do dospelosti. Tetovanie ako udelenie prístupu do ríše mŕtvych pre duše používali v ríši Cocopah, Mojave a Xalychidom Piipaash.

Aj keď je to najstarší tetovací nástroj západnej Severnej Ameriky, ani zďaleka sa svojim vekom nepribližuje najstaršiemu dôkazu tetovania na svete. V minulom roku totiž výskumníci oznámili, že už našli aj najstaršiu tetovanú ženu, 5000-ročnú egyptskú múmiu. Táto žena žila približne vtedy ako Otzi, slávna a taktiež tetovaná múmia, ktorá sa našla v talianskych Alpách a má približne 5300 rokov.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64883-oldest-tattoo-tool-western-north-america.html

Obrázok: cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2019/02/194078-640×427.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.