Plautia Urgulanilla

… prvá manželka budúceho rímskeho cisára Claudia (41 – 54 po Kr.)

Keď v roku 41 po Kr. zabila pretoriánska garda cisára Caligulu pre jeho tyraniu, tak si aj samotní pretoriáni (ochranka cisára) vybrali jeho nástupcu. Voľba padla na jeho strýka Claudia, s ktorým už od detstva pre chorobu nikto ako s cisárom, ba dokonca ani ako politikom nerátal, hoci sa mu dostalo prvotriedneho vzdelania a patril k najväčším vzdelancom tej doby. Hoci patril k julsko-klaudijskej dynastii ako vnuk Livie a syn Drusa, kvôli chorobe, pravdepodobne mozgovej obrne, ho držali v úzadí. Jeho mentálne schopnosti ale choroba nijak neovplyvnila, naopak oplýval značnou inteligenciou. Pre vonkajšie prejavy choroby ním však  vlastná rodina pohŕdala. Vraj ho príroda len započala a nedorobila. Nezverili mu žiadnu vyššiu funkciu, len bezvýznamnú – kňaz augurov, pričom jeho uvedenie do dospelosti, čo bývala veľmi slávnostná chvíľa pre každého rímskeho chlapca, urobili v tajnosti o polnoci pod rúškom tmy, aby ho nikto nevidel. To všetko preto, lebo mal ochrnutú pravú časť tela, ťažkopádne chodil, triasol hlavou, afektovane hovoril a slintal. Z tohto dôvodu sa mu dostalo len ženskej úlohy – posilňovať dynastiu svadbami, preto bol ešte pred nečakaným nástupom na cisársky trón dvakrát zasnúbený a trikrát ženatý. Zasnúbenie s jeho sesternicou Aemiliou Lepidou v roku 8 po Kr. zrušili pre obvinenia jej rodičov z velezrady a cudzoložstva. Livia Medullina Camilla – snúbenica číslo dva, spriaznená s viacerými významnými rodmi, umrela na chorobu v deň svadby. Prvou Claudiovou manželkou sa tak nakoniec stala v roku 9 (alebo 12) Plautia Urgulanilla.

Kto bola Plautia Urgulanilla?

Plautia je pomerne neznáma historická postava, pretože nevieme, kedy sa narodila, ba dokonca ani to, kedy a ako zomrela. Mala etruský pôvod a pochádzala z plebejskej rodiny Plautiov. Jej otec Marcus Plautius Silanus dosiahol funkciu konzula v roku 2 pred Kr. a podľa Suetonia slávil triumf. Matka je taktiež neznáma, volala sa pravdepodobne Lartia. Okrem nej mali ešte troch synov, Plautinich bratov. Marcus Plautius Silvanus zastával v roku 24 po Kr. funkciu prétora. Jej druhý brat Aulus Plautius Urgulanius zomrel ako veľmi mladý a tretí Publius Plautius Pulcher bol povýšený do patricijského stavu v roku 48 po Kr., vtedy už svojím bývalým švagrom Claudiom.

Vnučka blízkej Liviinej priateľky

To, že mala Augustova tretia manželka Livia pomerne veľký vplyv dokazuje aj fakt, že s veľkou pravdepodobnosťou dohodla aj prvý sobáš svojho vnuka Claudia. Oženili ho s vnučkou veľkej Liviinej priateľky  Urgulanilly, po ktorej Plautia dostala aj meno. Podľa Tacita priateľstvo s Liviou túto ženu stavalo nad zákon. Opisuje príbeh ako bola žalovaná (dôvod nekonkretizuje uvádza len, že to bolo kvôli peniazom) Luciom Pisonom. Urgulanilla sa však odmietla dostaviť pred súd a azyl hľadala v dome svojej vplyvnej priateľky. Tá jednoducho spornú sumu zaplatila za ňu. Ďalej uvádza, že pri inom súdnom spore, kde mala byť svedkom, sa k súdu opäť nedostavila a bolo jej umožnené svedčiť z domu, čo nemali dovolené ani vestálky. Dokonca aj tieto vysoko cenené kňažky museli svedčiť pred súdom verejne.

Burlivé manželstvo

Tak sa v roku 9 po Kr., po smrti Claudiovej snúbenici Camilly rozhodlo, že sa  prvou manželkou 18-ročného Claudia stane práve vnučka tejto blízkej priateľky cisárovnej Livie, Plautia Urgulanilla. Manželstvo trvalo až do roku 24, ale nedá sa povedať, že by bolo šťastné. Bolo plné rodinných tragédii a nevery. Mali spolu dve deti Drusa a Claudiu.  Claudia však asi nebola jeho, ale prepustenca Betora. Syna Drusa ako štvorročného zasnúbili s dcérou senátora Seiana (toho, ktorý bol neskôr  v roku 31 zabitý Tiberiom pre velezradu a sprisahanie, pretože získal priveľkú moc a usiloval sa zvrhnúť cisára). Chlapec však pár dní po zásnubách tragicky zahynul pri hre s hruškou, ktorú chytal z výšky do úst a zadusil sa. Rok 24 sa stal pre Plautiu zlomovým. Jej brat Marcus Plautius Silvanus, ktorý bol  v tom istom  roku  prétorom, upadol do  podozrenia z vraždy svojej ženy Apronie. Strčil ju z okna, hoci tvrdil, že spáchala samovraždu. Sám cisár Tiberius to v jeho dome prešetril a našiel stopy po zápase. Na odporúčanie babičky Urgulanilly sám spáchal samovraždu, aby sa vyhol súdu a ušetril  svoju rodinu hanby. Bolo však neskoro, podozrivá z účasti  na vražde Apronie sa stala aj  Plautia a Claudius sa s ňou rozviedol. Dôvody rozvodu  boli páve nevera a podozrenie z vraždy.

Krutá dohra a smrť v zabudnutí

Suetonius síce tvrdí, že Plautiinu dcéru Claudiu (narodenú 5 mesiacov pred ich rozvodom) najprv vychovával ako svoju, avšak  po rozvode ju nechal nahú pohodiť pred dvere svojej bývalej manželky a tým sa jej zriekol, pretože mal podozrenie, že je dcérou prepustenca Betora. Po tomto Claudiovom  oficiálnom akte odmietnutia otcovstva stratila Plautia spojenie s cisárskou rodinou a následne upadla do zabudnutia. Pramene o nej ďalej mlčia.

_____________

Autorka: Zuzana Szabóová

Zdroje:

  1. Edície prameňov

SUETONIUS: Gaius Suetonius Tranquillus. De Vita Caesarum In Životopisy rímskych cisárov, prel. Etela Šimovičová. Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2010, 312 s. ISBN 978-80-8061-427-0.

TACITUS : Publius Cornelius Tacitus. Annales. In Tacitus Letopisy, prel  Antonín Minařík- Antonín Hartmann Praha : Svoboda 1975, 554s. nemá ISBN

  1. Knihy

BARRETT, Anthony (ed.). Životy cisarů. Praha: Academia,2012, 450 s. ISBN: 978-80-200-2082-6.

SVOBODA, Ludvik, kol. autorov. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1973, 741 s. nemá ISBN.

  1. Internet

Plautia Urgulanilla [online] Wikipedia, free encyklopedia [cit. 2017 02.19.] Dostupné na internete: https://en.wikipedia.org/wiki/Plautia_Urgulanilla

Plautia Urgulanilla [online] Wikipedia, Die freie Encyklopädie. [cit. 2017 02.19.] Dostupné na internete: https://de.wikipedia.org/wiki/Plautia_Urgulanilla

Urgulania [online] Wikipedia, free encyklopedia [cit. 2017 02.19.] Dostupné na internete: https://en.wikipedia.org/wiki/Urgulania

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Plautia_Urgulanilla.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.