Počas Vianoc sa pod stredovekým obrazom pomaly objavuje skrytý betlehem

Betlehem je ukrytý pod obrazom zobrazujúcim sťatie sv. Jána Krstiteľa.

Röntgenové snímky stredovekého obrazu odhalili betlehem, ktorý bol namaľovaný pred storočiami.

Práve na Vianoce sa vynorila dlho skrytá betlehémska scéna, ktorá sa po stáročia skrývala pod iným obrazom. Zástupcovia Northumbria University v Newcastle v Spojenom kráľovstve vo svojom vyhlásení uviedli, že na „vrchnom“ obraze je znázornené sťatie sv. Jána Krstiteľa, pričom sa predpokladá, že má okolo 400 rokov.

Počas reštaurovania diela však röntgenové snímky maľby naznačili, že sa pod povrchom tohto obrazu vo vrstvách farby skrýva veľmi odlišný príbeh. Na röntgenových snímkach reštaurátori zaznamenali tvary, ktoré sa podobali formám, bežne sa vyskytujúcim v betlehemoch, ako je napríklad dieťa so svätožiarou okolo hlavy, kľačiaci anjeli a steny jaslí vystupujúce v pozadí.

Obraz je umiestnený v zbierke The Bowes Museum v severovýchodnom Anglicku. Plátno natiahnuté cez veľký drevený panel z niekoľkých kusov dreva bolo pravdepodobne časťou väčšieho oltárneho celku. V priebehu storočí sa však maľba rozpadla. Experti na zachovanie umeleckých diel z Northumbrie röntgenovali umelecké dielo, aby mohli dotvoriť farbu na miestach, kde bola v spojoch drevených častí panelu vážne poškodená.

Roky zanedbávania poškodili maľbu a nakoniec priviedli konzervátorov k skrytému betlehemskému výjavu.

umelecká konzervátorka Nicky Grimaldi, odborná asistentka na katedre umení Northumbria bola prvá, ktorá si všimla, že na maľbe je toho skrytého oveľa viac, ako si všetci pôvodne mysleli.

Na röntgenových snímkach sa objavili strašidelné biele postavy, vrátane postavy, ktorá akoby zdvíhala ruky, aby mohla odovzdať dar podobne, ako to robia traja mudrci alebo traja králi, ktorí sa vyskytujú práve v betlehemských scénach. Postupne sa objavil aj obrys dieťaťa so svätožiarou.

Je až neuveriteľné, že na röntgenovom snímku sú viditeľné línie pôvodného obrazu presne v miestach, kde reštaurátori predpokladali poškodenie obrazu. Sú to vlastne pôvodné časti diela prekryté a následne vyplnené ďalšou vrstvou farby, napríklad olovnatou bielou, ktorá umožnila ich viditeľnosť pri röntgenovom snímkovaní.

Začiatkom tohto roku boli podobne odhalené aj kresby ukryté v obraze Leonarda da Vinci „Madona v skalách“, ktorý zobrazuje Pannu Máriu, malého Ježiša a prítomného anjela. Ale v tomto prípade bol prekrytý obraz len staršou verziou tej istej scény, avšak s postavami rozmiestnenými na iných pozíciách.

Grimaldi vo vyhlásení uvádza, že je skutočne nezvyčajné nájsť obrazy ukryté práve týmto spôsobom, a objaviť betlehem náhodne – a dokonca tesne pred Vianocami – bolo podľa neho niečo neuveriteľné.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/hidden-nativity-scene-painting-detected.html

Obrázok: static.wnd.com/wp-content/uploads/2019/12/Nativity-painting-hidden-northumbria-university-bowes-museum.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.