Počas výkopov v losangeleskom metre objavili kosti zvieraťa z doby ľadovej

Objavenie kostí, ktoré patrili cicavcom z doby ľadovej, konkrétne vyhynutému druhu ťavy a mastodontovi alebo mamutovi (tu to nie je jednoznačné), dočasne pozastavilo výstavbu rozšírenia metra v Los Angeles. 

Paleontológovia našli fosílie v blízkosti ulice La Brea Tar Pits v Los Angeleskom okrese Miracle Mile, kde má stáť budúca stanica metra. Dňa 12. apríla tohto roku objavili vedci ťaviu kosť a 13. apríla kosti proboscideana (starého vyhynutého príbuzného slona).

Ashley Legerová, paleontologická terénna riaditeľka spoločnosti Cogstone Resource Management Inc., ktorá robí obhliadky miest kvôli paleontologickým a archeologickým nálezom pred začatím stavebných projektov, bola nálezom úplne unesená, pretože je iné si v knihe histórie prečítať, že tieto zvieratá žili rozmiestnené po celej Severnej Amerike, ako nájsť ich pozostatky vo svojom meste.  

Kosť z vyhynutej ťavy (Camelops hesternus) je mimoriadne zriedkavý nález. Dechtové pôdy v La Brea obsahujú zachované pozostatky viac ako 600 druhov rastlín a živočíchov, vrátane kostí tisícov šabľozubích mačiek a divých vlkov. Ale výskumníci našli pozostatky len asi 40 tiav.

Ťavy sa vyvinuli v Severnej Amerike asi pred 45 miliónmi rokov, pričom neskôr sa rozšírili po celom svete. Posledná známa ťava tohto druhu zahynula pred 13 000 rokmi, povedala Emily Lindseyová, pomocná kurátorka v La Brea.

Kresba Camelops, v latinčine známa ako včerajšia ťava.

Približne 50 centimetrov dlhá ťavia kosť je radioulna – kombinácia kosti predlaktia medzi zápästím a lakťom. Radioulna pomáhala týmto ťavám držať rovnováhu a poskytovala im podporu, čo dovoľovalo zvieraťu prenášať jeho telesnú hmotnosť medzi predné a zadné nohy.

Camelops hesternus je podobný druh ako moderná ťava, jednohrbý kopytník známejší ako arabská ťava. Camelops hesternus mala dlhšie nohy, klenuté kolená a väčšiu hlavu ako dromedárske ťavy.

50 centimetrov dlhá radioulna z vyhynutého druhu Camelops hesternus.

V poslednej dobe ľadovej žili v Kalifornii dva druhy tiav, a to Hemiauchenia a Palaeolama.

Ďalšou nájdenou fosíliou je približne 91 centimetrov dlhá stehenná kosť alebo femur z mastodonta alebo mamuta. Obe zvieratá žili v oblasti súčasného Los Angeles pred viac ako 10000 rokmi ešte predtým, ako úple vyhynuli. Legerová poznamenala, že tu žil kolumbijský mamut (Mammuthus columbi), nie vlnitý mamut (Mammuthus primigenius), ktorý by uprednostnil chladnejšie podnebie na severe. Kolumbijské mamuty mali približne rovnakú veľkosť ako ich vzdialení príbuzní, slony africké, a boli takmer o 15 percent väčší ako ázijský slon.

Paleontológovia dúfajú, že pri ďalších výkopoch nových častí metra sa objavia ešte staršie kosti. Všetky fosílie odkryté počas výkopu stanice Wilshire/ La Brea budú darované Prírodovednému múzeu v Los Angeles.

Legerová poznamenala, že aj keď novo objavené kosti nie sú úplne fosilizované (to znamená, že minerály nahrádzajú pôvodné kosti), sú označované ako fosílie, pretože majú 10 000 rokov alebo viac.

Nie sú to však prvé skameneliny z doby ľadovej, ktoré boli odkryté počas rozširovania metra. V novembri roku 2016 našli paleontológovia zub, kly a lebku buď z mastodonta, alebo z mamuta.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58907-ice-age-animal-bones-la-subway-construction.html

Obrázky: prehistoricflorida.org/wp-content/uploads/2015/08/Yesterdays-camel.jpg

beta.latimes.com/resizer/UOcV1bIYuzGMM6aHG8K4dy9WTJk=/1400×0/arc-anglerfish-arc2-prod-tronc.s3.amazonaws.com/public/5N2O4U2L3JEMDIO25QXCDIQ63U.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.