Počiatky science fiction

Dlho som uvažovala nad tým, kam až siahajú korene literárneho žánru science fiction, v skratke sci-fi. Vysvetliť tento termín nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prvé literárne diela s nádychom vedeckej fantastiky začali vznikať už v druhej polovici 19. storočia.

scifi

Asi najznámejším a najobľúbenejším autorom sci-fi je Jules Verne, ktorý napísal viac ako 60 kníh. Okolnosti vzniku jeho prvého diela nie sú jasné, no jeho knižný debut 5 týždňov v balóne, ktoré vydal v roku 1863, začal udávať smer, ktorým sa sci-fi uberala. Verne pôvodne nezamýšľal svoju literárnu tvorbu venovať mladým čitateľom, no v tom čase boli jeho myšlienky považované za detinské a v iných literárnych oblastiach čelil silnej konkurencii. Jeho diela sa nedajú označiť ako rýdze sci-fi, ale aké-také podhubie pre tento druh literatúry vytvoril, pretože ako jeden z prvých začal realisticky spracovávať fantastický materiál. Verne upieral pohľad predovšetkým na vedecko-technický vývoj.

Úplne inými očami sa na vedeckú fantastiku pozeral Herbert George Wells. Tento autor sa vo svojich románoch zameral na filozofické a sociálne otázky spojené s technickým pokrokom ľudstva. Vedeckej fantastike sa nevenoval počas celej literárnej kariéry, no čo vytvoril v tejto oblasti môžeme považovať za základné kamene. V roku 1895 predstavuje svoj prvý román s názvom Stroj času, po ktorom nasledujú ďalšie vedecko-fantastické romány, ktoré mnohí poznajú z televíznych obrazoviek – Ostrov doktora Moreaua či Vojna svetov. Zaujímavý je najmä jeho román s názvom Neviditeľný muž, ktorý rozpráva o osudoch vedca, ktorý vymyslel sérum na neviditeľnosť, ktoré mu umožňuje konať tak dobro ako aj zlo.

V tejto súvislosti sa nedá vynechať úplne prvý román s prvkami sci-fi – Frankenstein od Mary Wollstonecraft Shelley, ktorý prvýkrát vyšiel ešte v roku 1818. Rozpráva príbeh Viktora Frankensteina – mladého vedca, ktorý vytvorí z mŕtvych tiel monštrum, ktoré sa vymkne spod jeho kontroly. Od uvedenia Frankensteina na svetlo sveta sa pohľad na vedeckú fantastiku začal prehlbovať a prinášať mnoho spracovateľných tém. Medzi popredné motívy sa dostávajú stretnutia s mimozemšťanmi a fantastickými tvormi.

Frankenstein

Keďže šírenie slova nebolo v minulosti také jednoduché ako dnes, prvé poviedky mladých autorov vychádzali vo forme časopisov, ktoré boli označované ako pulp-fiction. Slovo pulp označuje drevenú hmotu, z ktorej sa vyrába papier pre rotačné tlačiarne. Pulp fiction označuje nenáročnú zábavnú literatúru, do ktorej prenikla science fiction.

V roku 1923 vznikol magazín, ktorý zastrešoval poviedky mladých autorov aj z oblasti sci-fi, pod názvom Weird Tales. V tejto forme vychádzal do roku 1954, pričom bolo vydaných 279 čísel. Sci-fi sa stáva populárnou záležitosťou. Medzi rezonujúce mená v súvislosti so sci-fi patrili (a naďalej patria) Aldous Huxley (Konec civilizace), Edgar Rice Burroughs (John Carter na Marse), alebo nemenej známy Karel Čapek (Krakatit).

Kuriozitka: Vývoj nemeckej sci-fi rázne prerušili nacisti, ktorí tento žáner označili za „Schmutz und Schund“ (špina a odpad), čím vydávanie tohto druhu literatúry úplne zakázali. Naopak v bývalom Sovietskom zväze bola sci-fi tlačená do popredia, pretože poukazovala na technické výdobytky, ktoré mohol socializmus v blízkej budúcnosti priniesť.

Po druhej svetovej vojne nastal úpadok science fiction, pretože svet bol zničený a všetky sily boli venované jeho znovuvytvoreniu. Záujem o robotiku ako zdroj vedecko-technického pokroku prejavil Isaac Asimov, ktorý zároveň definoval 3 slávne zákony robotiky v diele Ja, robot, ktoré vyšlo v roku 1950.

Záujem o galaxie, slnečné systémy, planéty a celé vesmírne spoločnosti prejavil medzi prvými Artur Charles Clark. Jeho najznámejším dielom bola sfilmovaná Vesmírna Odysea (2001).

Téme science fiction sa nevenovali len mužskí autori. Svojimi dielami sa preslávila napr. aj Ursula Kroeber Le Guin. Alternatívnou budúcnosťou sa zaoberala hlavne v cykle svojich diel s názvom Hain.

Nebyť diel spomínaných autorov, čitatelia (ale i televízni diváci) by nemali šancu stretnúť sa s Jurským parkom, navštíviť Avatar, ani spoznať ďaleké civilizácie prostredníctvom Hviezdnej brány. Literatúra science fiction si vydobyla čestné miesto v povedomí súčasného čitateľa.

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje a obrázky: dnanoodle.blogspot.sk, tlegraph.co.uk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.