Pod Cambridgeskou univerzitou našli stredoveký cintorín

Pod Cambridgeskou univerzitou v Anglicku našli stovky kostier zo stredoveku. Archeológovia získali vzácnu príležitosť vyhĺbiť jeden z najväčších stredovekých cintorínov vo Veľkej Británii, a to priamo v areáli jednej z najslávnejších univerzít sveta. Výskumníci objavili viac ako 400 kompletných hrobov, pričom dôkazy hovoria najmenej o tisícke.

Väčšina z hrobov sa datuje do obdobia medzi 13. až 15. storočím. Toto tvrdenie zastáva aj Craig Cessford, archeológ Cambridgeskej univerzity, ktorý viedol výkop a publikoval výsledky z neho.  

stredoveke pohrebisko

Cintorín bol používaný stredovekou nemocnicou Evanjelistu St. Johna, ktorá bola založená v roku 1195 a uzavretá v roku 1511. Historické pramene uvádzajú, že obyvatelia mesta Cambridge založili nemocnicu, aby sa starala o chudobných učencov či iné biedne osoby, kým tehotné ženy, malomocní, ranení, mrzáci a duševne chorí boli výslovne vylúčení. Tieto pravidlá sa premietajú aj do zistení tejto štúdie.

Pomerne málo mladých žien a absencia dojčiat medzi pochovanými na cintoríne v skutočnosti naznačuje, že nemocnica sa nestarala o tehotné ženy. Len málo z kostier nesie stopy po vážnych ochoreniach alebo zraneniach, ktoré by si vyžiadali lekárske ošetrenie. Neexistujú tu ani žiadne masové hroby, ktoré sa spájajú s čiernou smrťou, ktorá vyvrcholila v Európe medzi rokmi 1348 a 1350, pričom zabila najmenej 75 miliónov ľudí.

To by mohlo odrážať skutočnosť, že hlavnou úlohou nemocnice bola duchovná aj fyzická starostlivosť o chudobných a nemohúcich, ktorej predchádzalo liečenie chorých a zranených. Na cintoríne je pochovaných niekoľko jedincov, ktorí síce vykazujú nejaké zranenia, no nie je tam žiadny priamy dôkaz ich liečby.

Odhaduje sa, že cintorín obsahoval asi 1300 hrobov, z ktorých väčšina bola usporiadaná v úhľadne stanovených radoch, pričom každá mŕtvola bola uložená v polohe na chrbte v smere východ-západ, a to bez rakvy alebo akéhokoľvek sentimentálneho predmetu. Len v blízkosti torza ženy, ktorá mala 27-35 rokov, sa našla medená brošňa. Prívesok v tvare krucifixu sa zase objavil v hrobe dospelého muža a bol vyrobený z jantáru, pričom v stredoveku sa verilo, že práve jantár  má okultnú prirodzenú silu.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/50353-medieval-graveyard-under-cambridge-university.html

Obrázok: media2.abc15.com/photo/2015/04/01/KNXV%20Medieval%20Graveyard%20Found%20Under%20University%

20of%20Cambridge_1427949189975_16000191_ver1.0_640_480.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.