Pod domom v Izraeli sa našlo križiacke vinárstvo

Pod domom v Mi’ilya (Melkite- západná časť hornej Galilee) v severnom Izraeli sa našlo obrovské vinárstvo, ktoré sa datuje do obdobia krížových výprav.

Obyvatelia mesta spolupracujú na tom, aby udržali ruiny „King´s Castle“ z 12. storočia, ktorý je dominantou panorámy Galilee. Pevnosť najskôr patrila križiackemu kráľovi Baldwinovi III. a nazývala sa „kráľovskou pevnosťou“ (Chateau de Roi, Castellum Regis). Neskôr sa dostala do vlastníctva rodiny De Milly, jednej z najušľachtilejších križiackych rodín, ktoré vlastnili 36 fariem a dedín v tejto oblasti. Táto lokalita bola významná už v dobe bronzovej a železnej. Je označovaná ako „Aloth“ a spomína sa v súvislosti s kráľom Šalamúnom.

Podnikateľka, ktorá prevádzkuje čerpaciu stanicu v populárnej turistickej destinácii, však požiadala o paralelný výkop pod vlastným majetkom. Tam následne odkryl doktor Khamisy niečo, čo by mohlo byť vinárňou, ktorú kedysi postavili križiaci počas ich prítomnosti v Levante.

„Byzantínci mali veľké vinárstva, no pokiaľ vieme, križiaci nemali nič s tým porovnateľné,“ povedal jeden zo zasvätených vedcov.

„Ošetrenie podláh“

Pre „križiacke vinárstvo“ je ešte pozoruhodnejšia skutočnosť, že nemá jednu, ale dve podlahové plochy na drvenie hrozna, ktoré sú uložené paralelne. Taktiež je tu obrovská jama, ktorá bola vytesaná z horniny ešte v rímskom období.

Archeológovia sa domnievajú, že Baldwin III., križiacky kráž Jeruzalema, postavil hrad okolo roku 1150 ako strategickú obrannú pevnosť a administratívne centrum pre rozsiahlu miestnu vládu.

Ľudia Mi’ilya, jedného z iba dvoch kresťanských miest v Izraeli, ktorí vyznávajú grécku vieru Melkitov, žili od tej doby v tieni hradu, ale rozpadajúce sa murivo začalo v posledných rokoch predstavovať hrozbu pre obyvateľov i návštevníkov.

Keďže miestna rada sa pustila do rozsiahlejšej rekonštrukcie, Dr. Khamisy a mešťania získali dostatok peňazí na obnovu samotných častí hradu pod záštitou Zinmanského archeologického ústavu na Haifskej univerzite, na ktorej doktor vyučuje. Univerzita takýto projekt rada podporila.

Zároveň podnikateľka Salma Assaf zaplatila za vykopávky a preskúmanie domu z osmanskej éry, kde museli pred odhalením vinohradníckej továrne odstrániť veľké množstvo odpadu.

„Chcela som vedieť, čo bolo pod mojím domom,“ povedala podniakteľka a verejnosť môže čoskoro vidieť výsledky tejto práce.

Pani Assaf otvára kulinárske a turistické stredisko s názvom Chateau du Roi na počesť kráľovského hradu nad vinárstvom, ktoré je vybavené presklenou podlahou a návštevník má tak prístup k vykopávkam. Môže si ich obzrieť zblízka. Ale to nie je ani zďaleka koniec skúmania minulosti tejto oblasti. Dr. Khamisy a pani Assaf plánujú otvoriť múzeum, v ktorom predstavia artefakty, ktoré budú zahrňovať tisícročia a siahať budú až do obdobia neolitu. Tiež plánujú otvoriť obchod na predaj miestneho vína vyrábaného modernejšími metódami.

____________

Zdroj: bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-49335312?intlink_from_url=

https://www.bbc.com/news/topics/c1038wnxyy0t/archaeology&link_location=live-reporting-story

Obrázok: ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/109A0/production/_108300086_winery.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.