Pod hrobkou biblického proroka našli archeológovia prekvapenie

Pod zničenou hrobkou Jonáša bolo nájdených sedem nápisov v tuneloch, ktoré vytvorili vykrádači (na snímkach je jeden z nich).

Hlboko vnútri tunelov, vykopaných vykrádačmi pod Jonášovou hrobkou v starobylom iránskom meste Ninive, odkryli archeológovia 2700 rokov staré nápisy, ktoré popisujú zákony asýrskeho kráľa menom Esarhaddon.

Sedem nápisov bolo objavených v štyroch tuneloch pod hrobkou biblického proroka, čo je svätyňa, ktorá je zasvätná kresťanom i moslimom. Svätyňu zbombardoval islamský štát (nazývaný tiež ISIS alebo Daesh) počas okupácie Ninive od júna 2014 do januára 2017.

Zástupcovia ISIS očividne vykopali tunely, aby našli archeologické poklady asýrskych kráľov v dnešnom Iraku. Ali Y. Al-Juboori, riaditeľ Centra asýrskych štúdií na univerzite v Mosule, o tom nedávno napísal článok.

Dešifrovanie nápisov

Jeden nápis v preklade hovorí: Palác Esarhaddona, silného kráľa, kráľa sveta, asýrskeho kráľa, guvernéra Babylonu, kráľa Sumeru a Akkadu, kráľa kráľov Dolného a Horného Egypta a Kusha (staré kráľovstvo nachádzajúce sa južne od Egypta v Núbii).

Tento nápis bol nájdený pri vykopávkach v Ninive na zadnej strane zničenej sochy božstva s ľudskou hlavou a telom leva alebo býka. V preklade sa tam píše: Palác Ašurbanipala, veľkého kráľa, mocného kráľa, kráľa sveta, asýrskeho kráľa, syna Esarhaddona, asýrskeho kráľa, potomok Sennacheriba, asýrskeho kráľa.

Podľa starých nápisov nájdených na niektorých archeologických miestach boli vládcovia Kushu v jednom čase aj vládcami Egypta. Tieto nápisy ale taktiež hovoria o tom, že ich Esarhaddon porazil a vybral nových vládcov Egypta.

Ďalší nápis nachádzajúci sa pod Jonášovou hrobkou hovorí, že Esarhaddon opravoval chrám boha Aššúra (hlavného boha Asýrčanov), prestaval starobylé mestá Babylon a Esagil a obnovil sochy veľkých bohov.

Nápisy hovoria aj o rodinnej histórii Esarhaddona a hovoria tiež, že je synom Sennacheriba (vládol 704-681 pnl.) a potomkom Sargona II. (vládol 721-705 pnl.), ktorý bol tiež kráľom sveta a asýrskym kráľom.

Viac nápisov

Al-Juboori tiež preložil ďalšie štyri nápisy nájdené v Ninive v blízkosti Nergal Gate (Nergal bol asýrsky boh vojny) v rokoch 1987 až 1992. Konflikty v tejto oblasti spôsobili, že v tom čase sa len ťažko publikovali nové archeologické poznatky.  

Nápisy sa datovali do obdobia vlády kráľa Sennacheriba a všetky hovorili o tom, že tento kráľ musel znovu vybudovať vnútorné a vonkajšie opevnenia Ninive, ktoré boli postavené tak vysoko ako hory.

Archeológovia našli taktiež niekoľko nápisov v blízkosti Jonášovej hrobky ešte počas výkopov v rokoch 1987-1992. Jeden z nich hovoril o mnohých vojenských výbojoch Esarhaddona, vrátane výbojov v Kilíkii (nachádza sa na južnom pobreží dnešného Turecka). Nápis nazýva Esarhaddona tým, ktorý šliape na krk ľuďom Kilíkie.  

Esarhaddon v jednom z nápisov tvrdí, že obkolesil, dobyl, vyplienil, zdemoloval, zničil a vypálil dvadsaťjeden miest Kilíkie spolu s malými mestami v ich okolí. Nápis sa tiež zaoberá tým, že dobyl Sidon (nachádzajúci sa v dnešnom Libanone) tvrdiac, že ​​Esarhaddonova armáda zničila mestské múry a vrhla ich do Stredozemného mora.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61798-biblical-prophet-tomb-iraq.html

Obrázok: wikileaks-kr.org/news/photo/201803/19120_884_0610.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.