Pod tanečným parketom v Rusku sa našli pozostatky Napoleonovho generála

     Výkop na skutočne podivnom mieste, a teda pod základmi tanečného parketu v Rusku, odkryl pozostatky jedného z najobľúbenejších generálov Napoleona Bonaparteho. Tento jednonohý muž bol zabitý pred viac ako 200 rokmi výstrelom z kanónu.

Generál Charles Etienne Gudin (13. februára 1768 Montargis vo Francúzsku – 22. augusta 1812 Smolensk v Rusku) sa v roku 1812 zúčastnil s Napoleonom invázie do Ruska. Táto cesta mu bola osudnou, pretože tu ho zastihla smrť. 22. augusta 1812 zomrel vo veku 44 rokov. Dostalo sa mu však patričnej pocty. Jeho meno bolo zapísané na Arc de Triomphe v Paríži, jeho busta bola umiestnená vo Versailleskom paláci, ba dokonca bola po ňom pomenovaná parížska ulica. Ako akési sentimentálne gesto mu bolo z tela vybraté srdce, ktoré následne umiestnili v kaplnke pri cintoríne Père Lachaise v Paríži.

6. júla tohto roku objavil medzinárodný tím francúzskych a ruských archeológov jeho pozostatky v meste Smolensk, asi 250 kilometrov západne od Moskvy.

Vedci sa okamžite domnievali, pretože tomu nasvedčovalo hneď niekoľko dôkazov, že kostra, ktorú našli pod tanečným parketom, patrí Gudinovi, ktorý poznal Napoleona už od detstva. Obaja navštevovali vojenskú školu v Brienne, v regióne Champagne vo Francúzsku. Keď sa Napoleon dozvedel o priateľovej smrti, údajne sám nariadil, aby bolo jeho meno vyryté na Arc de Triomphe.

V záznamom z ruskej invázie v roku 1812 stojí, že zranenia, ktoré utrpel Gudin na bojisku, vyžadovali amputáciu ľavej nohy pod kolenom. A skutočne, kostre, ktorú našli v rakve pod tanečným parketom, chýbala časť ľavej nohy a preukázateľné boli aj dôkazy o zraneniach pravej nohy. Detaily presne zapadali do údajov zo záznamov, uviedli archeológovia.

Okrem toho sa dalo „s vysokou pravdepodobnosťou“ uhádnuť, že pozostatky, ktoré archeológovia našli, patrili aristokratovi a vojenskému veteránovi francúzskych revolučných a napoleonských vojen.

„Je to historický moment nielen pre mňa, ale myslím, že pre obe naše krajiny,“ povedal francúzsky historik a archeológ Pierre Malinovsky, ktorý pomohol nájsť pozostatky.

Napoleon bol jedným z posledných ľudí, ktorí videli Gudina nažive. A je veľmi dôležité pripomenúť, že ide o prvého generála z obdobia napoleonských vojen, ktorého pozostatky boli nájdené.

Výskumníci plánujú ešte urobiť kostre DNA testy. Potom budú môcť s istotou povedať, či sú to skutočne pozostatky Gudina.

Tento generál však ani zďaleka nie je jediným Francúzom, ktorého v Rusku dostihol jeho osud. Začiatkom tohto roku previedli špecialisti virtuálnu rekonštrukciu tváre muža v jeho 20-tych rokoch. Jeho tvár bola zdeformovaná úderom šabľou a predpokladá sa, že zomrel práve počas Napoleonovej invázie do Ruska.

___________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/65920-napoleon-general-found-in-russia.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Charles_%C3%89tienne_Gudin.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.