Podujatie Deň železnice

Dňa 3. septembra sa vďaka Podvihorlatskému železničnému spolku uskutočnil v humenskom rušňovom depe už 4. ročník podujatia Deň železnice.

WP_20160903_017

Aj tentokrát prilákalo ľudí z Humenného, blízkeho okolia, ale aj vzdialenejších kútov množstvo zaujímavých atrakcií. Jedným z najväčších lákadiel bol modrý parný rušeň Papagáj, ktorý na miesto určenia dorazil až z Popradu. Daný rušeň patril svojho času medzi najpoužívanejšie na Slovensku. Okrem depa zavítal aj do najvýchodnejšej železničnej stanice na Slovensku. Mohli ho teda zahliadnuť aj tí, ktorí sa tejto akcie priamo nezúčastnili.

Papagáj však nebol jediným lákadlom. Podobný úspech zožal aj červený motorový osobný vlak z roku 1948. Ten pre zmenu absolvoval jazdu smerom na Medzilaborce. Osobne ma zaujal hlavne vnútornou atmosférou. Veď drevené sedadlá pre cestujúcich, vytápaciu pec a motor schovaný pod sedadlom v dnešných časoch len tak neuvidíte. Treba spomenúť aj to, že na Slovensku sa dodnes zachovalo veľmi málo takýchto vlakov. 

WP_20160903_029

WP_20160903_034

Významnou udalosťou tohto ročníka bolo spustenie zrekonštruovaného rušňa Sergej. Tento typ sa vyrábal v rokoch 1966-1979 (zdroj: atlaslokomotiv.net/loko-781.html). Bol celkom obľúbený, no do dnešných čias sa u nás zachovali len dva kusy. Podpredseda Podvihorlatského železničného spolku (PŽS), Dominik Drevický, uviedol pre TASR: ,,Do Humenného prišiel približne pred rokom. Vtedy to bola v podstate kopa šrotu na koľajniciach, ktorá bola ťahaná, pretože nebola schopná sa pohybovať vlastnou silou.“ (zdroj: teraz.sk/regiony/rusen-sergej-ktory-si-zahral-po-boku/215622-clanok.html). Okrem iného sa objavil aj v hollywoodskom filme Stevena Spielberga s názvom Peacemaker. Moderátor (predseda PŽS a vedúci Rušňového depa Humenné) sa síce vyjadril, že staré stroje sú pomerne nevyspytateľné, ale štart sa podaril na výbornú.

sergej

Z ďalších atrakcií treba spomenúť výstavu železničných krajiniek, rušeň na baterky a príjazd auta na železničných kolesách, ktoré je známe aj ako Porchelino.

Na záver by som chcel poďakovať pánom usporiadateľom, ktorí pripravili naozaj vydarené podujatie. Pevne verím, že do ďalšieho ročníka si pripravia rovnako zaujímavé atrakcie.

Podvihorlatský železničný spolok môžete navštíviť aj na Facebooku.

_______________

Autor: Tomáš Karľa

Obrázky: osobný archív autora príspevku

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.