Podzemné katakomby plné múmií objavené v Egypte

Ilustračné foto: Archeológovia a iní môžu vstúpiť do katakomby na mieste Tuna el-Gebel v Egypte len cez úzku šachtu vedúcu pod zem.

Archeológovia objavili podzemné katakomby, ktoré obsahujú početné múmie, a to na starobylom cintoríne na mieste Tuna el-Gebel v Egypte.

Do katakomb možno vstúpiť len cez úzku vstupnú šachtu, ktorá vedie pod zem. V spodnej časti šachty archeológovia prišli na to, že tam „existuje veľa chodieb a veľa pohrebných miest pre múmie“, ako sa vyjadril Mohamed Salah bin Mohamed Ahmed El-Kholy, profesor na Káhirskej univerzite na tlačovej konferencii, ktorá sa konala ráno 13. mája 2017 v Tuna el-Gebel. Archeológovia s káhirskou univerzitou riadia vykopávky na Tuna el-Gebel už približne 80 rokov.

Vykopávky naďalej prebiehajú, aj keď El-Kholy médiám neposkytol žiaden odhad počtu múmií, uložených v novoobjavených katakombách. Niektoré nájdené artefakty boli prezentované vo vysielaní na egyptskej televíznej stanici اليومالسابع (názov sa prekladá ako „Video Youm7“). Online video vysielané televíznou stanicou zobrazovalo staroveké lampy, mince a farebne zdobené rakvy z katakomby. Archeológovia navyše našli veľa dlhých, štíhlych kusov keramiky, ktoré by mohli byť nádobami na tekutiny. Najväčšie z nich sa podľa videa vysielaného touto stanicou zdajú byť dlhé asi 0,9 metra. 

El-Kholy sa taktiež vôbec nevyjadril k veku múmií, ani k tomu, z akého obdobia by mohli pochádzať. Jeho príhovor bol však vedený v egyptskom jazyku, len niečo hovoril v angličtine. Prítomnosť mincí, ktoré sa v Egypte začali objavovať pred približne 2500 rokmi vypovedá o tom, že prinajmenšom niektoré z múmií musia byť datované až po tejto dobe, pravdepodobne po dobytí Egypta Alexandrom Veľkým alebo dokonca neskôr, keď Egyptu vládla rímska ríša.

V súčasnej dobe úradníci vedú novinárov, a to pekne jedného po druhom, dole do katakomby cez úzku šachtu. Šachta je dostatočne široká akurát na pohyb jedného človeka, čo značne obmedzovalo reportérov s ťažkými televíznymi kamerami a fotografickými zariadeniami pri vstupe do katakomby. Bolo možné vidieť zástupy reportérov, ktorí sa odvážili vstúpiť cez šachtu do podzemných katakomb…

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59100-catacomb-filled-with-mummies-discovered-egypt.html

Obrázok: haaretz.com/polopoly_fs/1.788931.1494685768!/image/3290041238.jpg_gen/derivatives/landscape_625/3290041238.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.