Pohyblivé piesky na Havaji odhalili 400-ročné petroglyfy

petroglyfy

400-ročné petroglyfy na západnom pobreží havajského ostrova Oahu.

Pohyblivé piesky na havajskej pláži odhalili (a potom zase zakryli) rezbárske práce, ktoré havajskí domorodí obyvatelia vytvorili na brehu najmenej pred 400 rokmi. Na petroglyfy narazili dvaja turisti z Texasu, a to na západnej strane ostrova Oahu.

Odhalenie petroglyfov sprevádzalo len číre šťastie, keďže pozornosť jedného z pánov upútal práve lúč svetla, ktorý ho odhalil. Doposiaľ bolo v pieskovcovom pobreží nájdených 17 podobných obrazcov, z čoho jeden púta enormnými rozmermi 1,5 metra. Väčšina z nich zobrazuje celé ľudské postavy, no nájdu sa aj také, ktoré znázorňujú len časti tiel, väčšinou ruky a prsty. Za výskum je zodpovedný Alton Exzabe, archeológ americkej armády, ktorá spravuje mnoho archeologických nálezísk na Havaji. Podľa neho sú práve prsty a ruky v havajských petroglyfoch trochu nezvyčajné.

Vzácnosťou je taktiež nájsť petroglyfy priamo na pobreží. Niektorí miestni obyvatelia uviedli, že tieto rezbárske práce videli už skôr, ale nikto ich predtým vedecky nezdokumentoval. Následne boli opäť prekryté pieskom.

Glen Kila, dedičný potomok jednej z prvých domorodých rodín na pobreží Waianae, píše vo svojom vyhlásení, že tieto petroglyfy približujú ich genealógiu a náboženstvo. Je veľmi dôležité, aby sa o nich dozvedeli práve priami potomkovia a porozumeli im.

Plán pre zachovanie petroglyfov sa zatiaľ len tvorí. Na ich záchrane spolupracuje Štátna divízia pre zachovanie historických rezervácií a armáda. Petroglyfy sú veľmi krehké, a aj časté brúsenie pohybujúcim sa pieskom ich ničí stále viac a viac. Petroglyfy sú dôležitou súčasťou havajskej kultúry, a preto chcú domorodci zabezpečiť ich záchranu, kým ich opäť odkryje piesok. Prihliadať treba aj na to, že sú naozaj krehké.  

Lokality s petroglyfmi sú roztrúsené po celých havajských ostrovoch. Medzi najznámejšie patria tie na Pu`u Loa, ktoré sú ľahko prístupné návštevníkom národného parku sopky na Big Island na Havaji. Podľa Správy národného parku sa tam nachádza viac ako 23.000 petroglyfov.

Misionári a antropológovia sa domnievajú, že petroglyfy slúžili domorodému obyvateľstvu na zachovanie a odovzdanie ich vlastnej histórie. Na týchto miestach taktiež pochovávali pupočnú šnúru novonarodených detí, čo im podľa tradície malo zaistiť dlhú životnosť.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/55708-petroglyphs-revealed-hawaii-oahu-coastline.html

Obrázok: tribkiah.files.wordpress.com/2016/08/promo295148834.jpg?quality=85&strip=all

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.