Posledná hviezda (tretia časť úspešného dystopického románu Piata vlna)

Posledná kniha zo série Piata vlna, s krajinou pôvodu USA, vyšla 24. mája 2016 a dostala názov The Last Star. V rovnakom roku ju vydalo aj slovenské vydavateľstvo Tatran pod názvom Posledná hviezda.

Kým druhá časť trilógie Nekonečné more bola pomerne tenká, táto je opäť o niečo hrubšia. A nebude to jediný rozdiel.

Opäť sa do deja vracia väčšie množstvo akcie a nechýbajú ani dejové zvraty. Stretneme sa aj s niektorými novými postavami, napríklad kňaz-tlmič, tlmička Constance. Taktiež niektorí z aktérov príbehu zomrú. Hlavnou dejovou líniou je však snaha ,,tých druhých“ začať s konečným úderom. Prekaziť im to chce Evan a samozrejme aj Constance s Macherkou. Či sa im to nakoniec podarí, musíte zistiť sami. 

Väčšiu akčnosť a spomínané zvraty hodnotím pozitívne. Čo však už vidím menej pozitívne, tak to je snaha autora veľmi zamotávať dej (mimozemšťania sú, no zároveň nie sú). Občas sú niektoré pasáže dosť krkolomne písané a ako to v podobných príbehoch býva, niečo ostane nevypovedané. 

Je to však pekné zavŕšenie trilógie. Nič pre náročných čitateľov, ale Rick Yancey je spisovateľ, ktorý vie pracovať s napätím a povedzme si úprimne, nie každému učarujú komplikované diela typu Hra o tróny.

„Najskôr ich zradili Tí druhí, teraz ich zrádzajú vlastní. V týchto dňoch sa zvyšky zachránených obyvateľov Zeme budú musieť rozhodnúť, čo je dôležitejšie: zachrániť sa… alebo zachrániť to, čo nás robí ľuďmi.“

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/poslednahviezdatitulkanahlad.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.