Posledná osoba popravená gilotínou

Poslednou osobou popravenou gilotínou sa stal vo väznici Baumettes v Marseille vo Francúzsku tuniský imigrant Hamida Djandoubi, odsúdený za vraždu.

Gilotína sa prvýkrát preslávila počas francúzskej revolúcie, keď lekár a revolucionár Joseph-Ignace Guillotin navrhol zákon, ktorý vyžaduje, aby sa všetky rozsudky smrti vykonávali „pomocou stroja“. Guillotin a jeho priaznivci vnímali takéto zariadenie humánnejšie ako iné techniky popravy. Francúzsky dekapitačný (hlavy stínajúci) stroj bol postavený a najskôr otestovaný na mŕtvolách. Prvou obeťou z tohto obdobia bol lupič Nicolas Jacques Pelletier. Za násilnú lúpež bol 25. apríla 1792 sťatý gilotínou v parížskom Place de Grève. Najznámejšie takto popravené osoby boli francúzsky kráľ Ľudovít XVI. (1793) a kráľova manželka Mária Antoinetta.

Nástroje na podobnom princípe sa používali už pred rokom 1300 v Spojenom kráľovstve, Nemecku či v Taliansku. Prvý raz bola poprava týmto spôsobom zaznamenaná v roku 1307 v Írsku.

Prístroj sa čoskoro stal známym ako „gilotína“ (po svojom zakladateľovi) a počas revolúcie prešlo gilotínou viac ako 10 000 ľudí. Gilotína vážila okolo 600 kg, samotná čepeľ 40 – 60 kg, výška koľajnicového systému okolo 4 m, od ostria po spodný bod prešlo ostrie okolo 3 m. Od okamihu spustenia po dopad ubehne asi pol sekundy.

Používanie gilotíny pokračovalo vo Francúzsku v 19. a 20. storočí. Gilotína sa používala takmer 2 storočia. Posledná verejná poprava sa vo Francúzsku konala v 1939, ďalej sa gilotína používala „za zatvorenými dverami“.

Podľa fám zomrel aj tvorca gilotíny Guillotin pod jej ostrím, nie je to však pravda. Zomrel prirodzenou smrťou.

K poslednej poprave došlo 10. septembra 1977. V septembri 1981 Francúzsko úplne zakázalo trest smrti, čím sa navždy vzdalo gilotíny. V súčasnosti je v Európe trest smrti zakázaný. V Lidene vo Švédsku sa nachádza múzeum venované gilotíne.

_____________

Zdroje:

history.com/this-day-in-history/the-guillotine-falls-silent

sk.wikipedia.org/wiki/Gilot%C3%ADna

Obrázok: theparisreview.org/blog/wp-content/uploads/2018/04/576cb32f05aae_louisette.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.