Pozdĺž rieky Níl objavili starovekú hrobku zlatníka

Stará hrobka nájdená na ostrove Sai bola pravdepodobne postavená pre muža menom Khnummose. Jeho pozostatky spočívajú spolu s tými, ktoré zjavne patrili jeho manželke.

Na ostrove Sai pozdĺž rieky Níl v severnom Sudáne, bola objavená 3400 rokov stará hrobka s pozostatkami viac ako tuctu mumifikovaných ľudí. Archeológovia objavili hrobku už v roku 2015, no študovať ju mohli až v roku 2017, keď tím archeologického výskumného projektu AcrossBorders úplne vykopal danú lokalitu.

Ostrov je súčasťou starobylej oblasti známej ako Núbia, ktorú Egypt ovládal pred 3400 rokmi. Egypťania vybudovali osady a opevnenia v celej Núbii vrátane ostrova Sai, kde už stála osada aj zlatá baňu. Hrobka pozostáva z viacerých komôr a predpokladá sa, že sú v nej uložené pozostatky Egypťanov, ktorí v tejto osade alebo v jej blízkosti žili a podieľali sa na ťažbe zlata a jeho následnom spracovaní.

Medzi artefaktmi nájdenými v hrobke sa nachádzajú aj skarabeovia (typ amuletu rozšíreného v Egypte), keramické nádoby, zlatý prsteň, pozostatky zlatých pohrebných masiek nasadené zosnulým a malá kamenná socha známa ako vešebt. Starí Egypťania verili, že vešebt v posmrtnom živote vykonáva prácu za zomrelého. Niektoré z artefaktov nesú egyptské hieroglyfické nápisy, ktoré odhaľujú, že hrob bol pôvodne vytvorený pre muža menom Khnummose, ktorý pracoval ako „majster zlatník“.

Vo vnútri 3400-ročnej hrobky na ostrove Sai našli archeológovia tento kamenný vešebt.

Pozostatky Khnummose sa nachádzali vedľa pozostatkov ženy, ktorú archeológovia považujú za jeho manželku. Podľa výskumníkov by niektorí ďalší ľudia nájdení v hrobe mohli byť príbuzní Khnummose, no to dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť len plánovaná analýza DNA pozostatkov.

Profesorka pre egyptskú archeológiu a históriu umenia na Ludwig-Maximilians-University v Mníchove Julia Budka sa vyjadrila, že sa budú snažiť získať starú DNA z predmetných telies, pretože bez nej zostanú vzťahy medzi pochovanými naďalej nepredvídateľné. Zároveň uviedla, že vzorky sú už na oddelení pre archeogenetiku na Inštitúte Maxa Plancka pre štúdium ľudskej histórie v nemeckom Jene.

Archeológovia si nie sú istí počtom mumifikovaných tiel. V týchto podmienkach je totiž veľmi ťažké neporušiť pozostatky a správne ich zakonzervovať, preto práce prebiehajú veľmi pomaly. Čaká sa na správu od antropológov, no zatiaľ miesto aj rôzne stopy bitúmenu okolo Hrobky 26 vypovedajú o aspoň čiastočnej mumifikácii väčšiny pozostatkov, ktoré boli umiestnené v drevených rakvách. Bitúmen je typ ropy, ktorý starí Egypťania niekedy používali pri mumifikácii.  

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59534-ancient-nubia-tomb-of-gold-worker-found.html

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-8yPhPEV5BkI/WUo63QxHq4I/AAAAAAAALQA/

DpahSu07TUwAn9GbHMzspoNQ-_ooVFAFACLcBGAs/s1600/nintchdbpict000332942989.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.