Poznáte Klub 27?

Nie, nejedná sa o nový diskotékový bar vo Vašom okolí. Ide o „club“ mladých a úspešných (poväčšine rockových) umelcov, ktorých život sa skončil v 27. roku života, a to v relatívne krátkom časovom rozpätí medzi rokmi 1969-1971. Všetci zomreli buď po predávkovaní, vražde, samovražde alebo za iných nevyjasnených okolností, pričom okolo niektorých úmrtí existuje mnoho otáznikov a ešte viac „konšpiračných teórií“. A tak niekoľko magazínov začalo označovať pôvodných členov klubu ako Klub 27. V začiatkoch tu patrili:

Brian Jones – multiinštrumentalista a zakladajúci člen The Rolling Stones

Bol závislý od drog a alkoholu. Kvôli jeho neúnosnej nespoľahlivosti ho v júni 1969 požiadali, aby opustil skupinu. Zomrel v noci z druhého na tretieho júna 1969, kedy ho našli bez známok života v bazéne jeho domu. Po jeho smrti mu Jimi Hendrix venoval pieseň v prenose americkej televízie a Jim Morrison napísal báseň s názvom „Ode to L.A. While Thinking of Brian Jones, Deceased“ (Óda na L.A. v spomienke na zosnulého Briana Jonesa.)

klub 27  

Alan Wilson – frontman, spevák a skladateľ americkej bluesovej skupiny Canned Heat

Bol drogovo závislý a trpel depresiami, niekoľkokrát sa pokúsil spáchať samovraždu. Jeho telo sa našlo 3. septembra 1970 a po pitve bola za príčinu smrti stanovená akútna intoxikácia barbiturátami – predávkovanie. Išlo o samovraždu, náhodu alebo vraždu? Existujú mnohé teórie… Umrel len dva týždne ped Jimmi Hendrixom a štyri týždne pred Janis Joplin.

Alan Wilson

Jimi Hendrix – americky muzikant, spevák a textár

… a jeden z najvplyvnejších gitaristov v histórii populárnej hudby, jeden z najospevovanejších hudobníkov 20. storočia V Sieni slávy Rock and Rollu je popísaný ako „pravdepodobne najväčší inštrumentalista v histórii rockovej hudby“. Okolo jeho smrti je mnoho otázok, poslednou ženou, ktorá ho videla živého, bola Monika Dannemannová, ktorá s ním strávila niekoľko posledných chvíľ. Po prebudení ho našla v posteli, dýchal, no nevykazoval žiadne iné známky života. Zomrel po prevoze do nemocnice na obed 18. septembra 1970. Po pitve sa ukázalo, že Hendrixovo telo je plné barbiturátov a alkoholu. Spevák sa v noci dusil vlastnými zvratkami a nemohol dýchať. Verdikt úmrtia nebol presne stanovený.

Jimi Hendrix

Janis Joplin – americká textárka a speváčka

… začínala ako líderka americkej psychadelik-acid rockovej skupiny Big Brother and the holding Company. Na vrchole kariéry bola známa ako Kráľovná psychadelického soulu. 4. októbra 1970 ju našli mŕtvu v izbe číslo 105. Za príčinu smrti bolo stanovené predávkovanie heroínom v kombinácii s prílišnou konzumáciou alkoholu. Predpokladá sa, že nešlo o samovraždu, a teda úmysel, ale že heroín bol silnejší ako obvykle, pretože v danom týždni umreli na predávkovanie aj iní klienti jej dílera. Do Siene slávy Rock and Rollu bola uvedená v roku 1995.

Janis Joplin

Jim Morrison – spevák, skladateľ, básnik, frontman a hviezda rockovej skupiny The Doors

Je považovaný za jedného z najikonickejších a najvplyvnejších frontmanov v histórii rockovej hudby, a to na základe jeho textov, hlasu, divokej povahy a výkonov. Bol tiež známy prednesom svojej poézie, ktorý včleňoval do textov hudby. Zomrel 3. júla 1971 v Paríži (kde navždy odišiel po tom, čo sa opäť raz snažil vyhrať nad svojou závislosťou od alkoholu).  Predpokladá sa, že sa predávkoval heroínom, ale keďže nebola vykonaná autopsia, je to otázne. Taktiež ostáva nazodpovedanou otázkou, či zomrel vlastným pričinením, alebo mu k smrti niekto pomohol…    

Jim Morrison

Kurt Cobain – líder skupiny Nirvana

Neskôr sa k členom klubu 27 začal priraďovať aj líder grungeovej skupiny Nirvana Kurt Cobain. Kurt žil životom hviezdy, zbožňovali ho davy, a s tým sa on nedokázal vyrovnať. Trpel depresiami, chorobami a závislosťou na heroíne. V osobnom živote sa mu tiež veľmi nedarilo, mal deštruktívny vzťah a dieťa so speváčkou Courtney Love, ktorá trpela taktiež závislosťami. Jeho telo bolo objavené 8. apríla 1994 s guľkou v hlave. Existuje mnoho teórií, no nikto presne nevie, čo sa v ten osudný deň v Seattli vlastne stalo. Na 10. výročie úmrtia bol v roku 2004, spolu s ostatnými členmi Nirvany, uvedený do Siene slávy Rock and rollu.

Curt Cobain

Amy Winehouse – anglická speváčka a textárka

V roku 2011 pribudla k slávnej šestke aj Amy Winehouse, známa anglická speváčka a textárka, ktorá ohúrila svojim hlbokým kontraaltom a eklektickým miešaním hudobných štýlov, najmä soulu, rhytm and blues, jazzu a reggae. Bola závislá od heroínu a alkoholu, čo sa jej stalo osudným. Zomrela na otravu alkoholom 23. júla 2011. Bola považovaná za najváčší hlasový talent svojej generácie a jej album Back to Black sa stal najpredávanejším albumom 21. storočia vo Veľkej Británii.

Amy

Autorka: Zuzana  Zreláková

Zdroj a obrázky: David Comfort – Rocková kniha mŕtvych, Jota, 2010

http://www.guitarworld.com/rock-stars-some-sympathy-devil-rolling-stones-brian-

http://www.markpuccimedia.com/?attachment_id=1571

http://www.edroman.com/guitars/mosrite/hendrix.htm

http://www.thisdayinmusic.com/pages/janis_joplin

http://ultimateclassicrock.com/jim-morrison-arrested-in-arizona/

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.