Pozor! 4600-ročná grécka „pyramída“ v Egejskom mori nie je pyramída

Daskalio (ostrov v Grécku, súostrovie Kyklady) je malý, no prirodzene tvarovaný ako pyramída.

Správy o 4600-ročnej „pyramíde“ alebo „pyramídovom ostrove“, údajne objavenom v Egejskom mori, sa šíria internetom rýchlosťou blesku. Tu však treba byť opatrný, pretože nejde o celkom jasné a pravdivé fakty.

Ukázalo sa totiž, že to, čo je v týchto internetových správach označené ako pyramída, nie je typická stavba tohto typu, aké poznáme napríklad z Gízy. Ide skôr o malý ostrov, ktorý zhodou náhod pyramídu pripomína. Odborníci, ktorí predložili množstvo fotografií a dokumentov k tejto téme, zistili, že lokalita nie je v skutočnosti pyramídou, no aj napriek tomu priniesli tunajšie vykopávky mnoho zaujímavých objavov.

Ostrovček Daskalio sa nachádza asi 90 metrov od ostrova Keros. Keď sa pred 4600 rokmi formoval, hladiny mora boli nižšie a ostrov bol súčasťou Kerosu. Daskalio je prirodzene tvarovaný ako pyramída. Okrem toho, starovekí ľudia tu postavili zámerne sériu stien, aby to pyramídu ešte o niečo viac pripomínalo.

„Áno, ostrov je prirodzene pyramídovo tvarovaný, ale človek by sa nemal odvolávať na ostrov ako na pyramídu, pretože pyramída je úplne umelá konštrukcia,“ vyjadril sa Michael Boyd, vedúci pracovník v McDonaldovom inštitúte pre archeologický výskum na univerzite v Cambridgi a spolupracovník vykopávok na ostrove. Boyd a jeho kolegovia našli na ostrovčeku Daskalio sériu budov, schodísk, stien a drenážneho systému. Ide o dôkaz dômyselného mestského osídlenia. Mnohé stavby boli vyrobené z mramoru, ktorý bol dovezený z ostrova Naxos, asi 6 kilometrov od Daskalio.

Archeológovia tu tiež našli odliatky, ktoré boli použité na vytvorenie rôznych kovových nástrojov, vrátane osí, sekáčov, kopijí a dýk.

Starobylá svätyňa

Zdá sa, že osada v Daskalio sa nachádzala vedľa svätyne, ktorá prekvitala v tom istom čase, uviedli archeológovia. Tí našli na brehoch Kerosu, ktorý bol voľakedy spojený s Daskalio, priehlbinu s rozbitými mramorovými sochami, figurínami a keramikou. Niektoré sochy a figúrky zobrazujú ľudí s prekríženými rukami. Vedci si myslia, že tieto artefakty boli vyrobené a zámerne rozbité na iných ostrovoch predtým než boli prepravené do Kerosu a uložené v blízkosti svätyne.

Výskumní pracovníci sa snažia dozvedieť viac o tomto rituáli, pri ktorom sa rozbíjajú figúrky.

„Nemáme žiadne dôkazy o božstvách vo svätyni, takže je najlepšie myslieť na rituálne praktiky, ktoré sú nasmerované na nadprirodzenú, širšie koncipovanú komunitu,“ povedal Boyd.

Zdá sa, že osada v Daskalio a neďaleká svätyňa sa používali asi 400 rokov predtým ako boli opustené. Kto však presne na ostrove žil, tak to zostáva záhadou.

„Miesto so svätyňou bolo obývané viac ako 400 rokov, takže ten, kto tam žil, sa musel časom vyvíjať. V súčasnosti sa však zameriavame najmä na tých, ktorí vykonávali intenzívne remeselné činnosti (výroba kovových nástrojov) na tomto mieste a v jeho okolí. Zaujíma nás teda hlavne obdobie okolo 2600-2500 pred n. l.,“ povedal Boyd.  

__________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/65981-ancient-greek-pyramid-island.html

Obrázok: elculture.gr/wp-content/uploads/2019/04/1-%CE%86%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%94%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%92%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.