Pozostatky nacistami zničenej synagógy

synagogaIzraelský pamiatkový úrad (IAA) tohto roku oznámil, že archeológom sa pomocou georadaru podarilo lokalizovať zahrabané pozostatky Veľkej synagógy v hlavnom meste Litvy, vo Vilniuse. Táto synagóga, miesto židovského uctievania, bola zničená nacistami počas 2. svetovej vojny. Magistra História o tom prezradí viac. 

Vznik synagógy sa datuje približne do roku 1600, kedy bola postavená v renesančno – barokovom slohu. Litovskí židia, nazývaní tiež Litvaci, tam vykonávali svoje obrady až do jej zničenia počas holokaustu (asi pred 70-timi rokmi).

V júni tohto roku použili archeológovia radar na lokalizovanie zvyškov synagógy, ktorá je teraz čiastočne pochovaná pod modernou školou. Vykopávky sú naplánované na rok 2016, pričom všetky nájdené artefakty budú vystavené ako súčasť pamiatky na synagógu a jej kongregáciu. V súčasnosti sa o stavbe veľa nevie, no predpokladá sa, že sa o nej v podzemí nájde veľa informácií. Je možné, že počas výkopov nájdu odborníci nielen časti oblúka, známeho ako Aron Kodeš, ale aj Bīmah, vyvýšeninu, z ktorej bola predčítaná Tóra, prípadne časť mikve, rituálnych kúpeľov, ktoré sa nachádzali v zadnej časti konštrukcie. V rámci počiatočného prieskumu s využitím georadaru vytvorili výskumníci mapu pozostatkov synagógy. Rádiolokátorové zariadenie, ktoré vyzerá trochu ako LEGO kosačka, môžete vyslať FM rádiových vlny až 5 metrov pod zem. Keď vlny narazia na nejakú pochovanú štruktúru, odrazia sa späť, čím pomáhajú výskumníkom vytvoriť mapu podzemného životného prostredia. Radar vysiela signály každých 5 cm. Táto metóda je neinvazívna a nepoškodzuje pozostatky ukryté v zemi.  

Vibrujúca synagóga

V období svojho najväčšieho rozkvetu bola Veľká synagóga vo Vilniuse epicentrom prosperujúcej židovskej populácie v regióne. Bola obklopená radom budov, ktoré tvorili inkluzívne centrum pre štúdium Tóry, a to vrátane ďalších 12 synagóg, obecnej rady obce, slávnej knižnice Strashun, stánku s kóšer mäsom, komplexu rituálnych kúpeľov a ďalších spoločenských inštitúcií. Bolo to hlavné centrum Mitnagdim (európskych židov) a Ashkenazi (opozícia voči skupine ortodoxných Hasidických židov), ktorí podporovali duchovnosť a internalizáciu židovskej mystiky. Po stáročiach užívania bola synagóga vyplienená a vypálená Nemcami počas 2. svetovej vojny. Neskôr jej pozostatky zborili Sovieti a bola tu postavená moderná škola.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/51713-great-synagogue-vilna-archaeology.html

Obrázok: zumfeed.com/img/2015/08/1438716903_download-35.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.