Pozostatky švédskeho kráľa

Pozostatky sťatého stredovekého švédskeho kráľa by mohli byť autentické

Lebka a koruna svätého Erika. Stredoveký relikviár obsahujúci kosti svätca bol otvorený ceremoniálom v katedrále v Uppsale vo Švédsku dňa 23. apríla 2014.

svedsky kral

Ak chcete otvoriť stredoveký relikviár obsahujúci kosti svätca, musíte mať na to dobrý dôvod, hovorí Sabine Stenová, osteoarcheologička (druh vedca, ktorý študuje kostry z archeologických nálezísk) na univerzite Uppsala vo Švédsku. Pred dvoma rokmi dostala povolenie na otvorenie relikviára (nádoby používané na držanie predmetov považovaných za sväté) a následné štúdium kostí Erika Jedvardssona, stredovekého švédskeho kráľa vyhláseného za svätca.

Analyzovali už tisíce jednotlivcov stredovekej doby vo Švédsku, ale stále im chýbali analýzy vysokopostavených ľudí, ku ktorým Erik jednoznačne patril. Tieto kosti boli naposledy skúmané v roku 1946, ešte pred vzostupom rádiokarbónového datovania a testov DNA. Po vykonaní  novej analýzy Stenová a jej tím oznámili, že pozostatky Erika môžu byť naozaj autentické, pričom by mohli pomôcť odhaliť viac informácií o jeho zdravom živote a hroznej smrti.

Kresťanstvo uctievalo takmer od samotného počiatku kresťanské relikvie, ktorých popularita sa v Európe počas stredoveku ešte zvýšila. Kostoly naprieč kontinentom tvrdili, že uchovávajú vzácne a úctyhodné artefakty ako predkožku Ježiša, klince a kríž, použitý na jeho ukrižovanie, či zub Márie Magdalény.

Nie je však žiadnou novinkou, že nie všetky sväté relikvie sa po vedeckom skúmaní naďalej považujú za pravé. Napríklad štúdia z roku 2010 dospela k záveru, že zuhoľnatené pozostatky Johanky z Arku, uchovávané v sklenenej fľaši vo Francúzsku, sú falošné (a dokonca obsahovali aj niekoľko úlomkov mačacích kostí). Rádiokarbónové testy zasa odhalili, že dve lebky zo svätyne vo Švédsku, považované za pozostatky svätej Birgitty a jej dcéry Katariny zo 14. storočia, sú rôzne staré, pričom od pôvodného roku sa líšia minimálne o 200 rokov.

Žiadne historické pramene z doby Erikovho života ho nespomínajú. Ale podľa textov, písaných približne sto rokov neskôr, viedol Erik prvú švédsku krížovú výpravu a šíril kresťanstvo medzi Fínov skôr, ako ho v roku 1160 sťali (už ako kráľa) povstalci. Erik bol po svojej smrti vyhlásený za svätého a jeho pozostatky boli údajne držané v relikviári v katedrále v Uppsale od roku 1257. Na tomto mieste boli ponechané aj po 16. storočí, kedy prebehla reformácia, v ktorej sa Švédsko transformovalo z katolíckej krajiny na krajinu protestantskú.  

Na kostiach, ktoré pravdepodobne patria švédskemu stredovekému kráľovi svätému Erikovi, sú viditeľné rezy, možno od bojových šrámov.

Stenová a jej kolegovia študovali 23 kostí z relikviára, ktoré zdanlivo patrili rovnakému človeku. Stále sa čaká na výsledky testov DNA, ktoré by mali definitívne potvrdiť, že sa jedná o kosti patriace len jednému človeku. Výsledky rádiokarbonových testov, ktoré merajú starobu organických materiálov, boli v súlade s rokom smrti 1160.

Analýza ukázala, že kosti patrili mužovi, ktorý zomrel vo veku 35 až 40 rokov, vysokému asi 1,7 m, dobre živenému a dobre stavenému, ktorý nevykazoval žiadne známky chorôb.

Stenová sa vyjadrila, že skúmané telo bolo veľmi zdravé. V porovnaní s dnešnými 30-ročnými švédskymi mužmi boli Erikove kosti v skutočnosti až o 25 % silnejšie. Meranie hustoty jeho kostí odhalilo, že viedol veľmi aktívny život. Z kostí vyčítali aj to, že konzumoval sladkovodné ryby, čo aj dáva zmysel vzhľadom k tomu, že v 12. storočí museli kresťania dodržiavať viac pôstnych dní ako dnes. V tieto dni sa nesmelo jesť mäso z oviec, hovädzieho dobytka alebo ošípaných.

Podľa legendy bol Erik napadnutý, mučený a sťatý nepriateľmi po tom, čo opustil kostol. Analýza ukázala, že kosti utrpeli sedem ťažkých rezných rán, pričom jedna z kostí krčnej chrbtice bola dokonca prerezaná.

Stenová a jej kolegovia stále čakajú na výsledky DNA, aby sa dozvedeli viac o Erikovej genealógii a o ochoreniach, ktoré prekonal a ich prejavy sú voľným okom neviditeľné.

________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/54237-saint-erik-relic-bones-may-be-authentic.html

Obrázok: medievalarchives.com/wp-content/uploads/2014/04/ericix.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.