Pozrite si dokumentárny film o podivuhodných cestách Julesa Verna

Žánru sci-fi sa venovalo aj v minulosti mnoho významných spisovateľov. Medzi nich by sa dali zaradiť napríklad Isac Asimov či Jozef Čapek. Tým najvýznamnejším je však slávny Francúz Jules Verne. Mnoho jeho knižných diel sa dočkalo sfilmovania. Britský režisér Shaun Trevisick sa rozhodol v roku 2001 priblížiť divákom jeho život a tvorbu dokumentárnym filmom Extraordinary Voyages of Jules Verne (v českej distribúcii ako Podivuhodne cesty Julese Verna).

Jules Verne pochádzal z francúzskeho mesta Nantes. Narodil sa v roku 1828, zomrel v 1905 v Amiens. Je považovaný za jedného zo zakladateľov žánru sci-fi. Vo svojich románoch predvídal také technické vynálezy ako ponorky, kozmické lode a podobne. Medzi jeho najvýznamnejšie knihy patria Päť týždňov v balóne, 20 000 míľ pod morom, Cesta okolo sveta za 80 dní a iné. (zdroj: wikipedia.org)

Okrem zaujímavosti z jeho života sa v danom filme dozviete množstvo informácií o jeho knihách. Budete doslova šokovaní, aké veci dokázal predvídať. Ako ilustračné ukážky slúžia zábery z filmových podôb jeho diel. Dokonca sa tu dozvieme aj informácie o jednom jeho mimoriadne zaujímavom, no málo známom diele Paríž v 20. storočí. To bolo vydané až v roku 1994. Niekoľko viet tam povie aj pravnuk slávneho spisovateľa.

Záver: Ide o obzvlášť kvalitný dokument, ktorý si určite musíte pozrieť. Zaujme vás, aj keď nie ste veľkými fanúšikmi sci-fi a Julesa Verna.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: d16klsh1z1xre7.cloudfront.net/dorp/video/0/0ef4/0fbd/

1004330245-disc001-file001-frame00180-size-original.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.