Pragmatická sankcia a jej autor

Karol VI.

  Karol VI.

Magazín Magistra História dnes predstaví Pragmatickú sankciu, ktorá zmenila dejiny písané rodom Habsburgovcov. Práve vďaka tomuto štatútu sa mohli k moci dostať aj ženy.

Kto bol jej autorom?

Autorom Pragmatickej sankcie bol Karol VI. Habsburský, rakúsky arcivojvoda, rímskonemecký cisár, španielsky (ako Karol III.), uhorský (ako Karol III.) a český (ako Karol II.) kráľ. Tento panovník spočiatku nemohol rátať ani s jedným z týchto trónov. Všetky mal prevziať jeho starší brat Jozef I.. Kým v Jozefovi sa spájala snaha o reformy s modernosťou, Karol bol skôr zástancom tradície.

Karolova situácia sa zmenila v roku 1700, keď zomrel jeho menovec a príbuzný, španielsky kráľ Karol II.. Ten vo svojom testamente zanechal španielsky trón vnukovi francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., Filipovi. Habsburgovci sa trónu nechceli vzdať, a preto v roku 1701 vypukol vojenský konflikt, ktorý sa nazýval vojna o španielske dedičstvo.

Karol odišiel na Pyrenejský polostrov v roku 1704. Tak sa stalo, že Španielsko malo dvoch kráľov (Filipa, ktorý pôsobil v Madride a Karola, ktorý sa nachádzal v Barcelone). Celá situácia sa skomplikovala v roku 1711, keď zomrel jeho starší brat Jozef I. Karol odcestoval do Viedne až po šiestich mesiacoch, aby prevzal moc nad územiami, ktorým donedávna panoval jeho brat. V tom období bol jediným mužským potomkom rodu Habsburgovcov, nakoľko ani jeho brat po sebe nezanechal potomkov po meči.

Pretože Karol by vo svojich rukách kumuloval príliš veľa moci, Veľká Británia ho prestala podporovať vo vojne o španielske dedičstvo. Uzavretím mieru v Utrechte sa stal kráľom definitívne Filip V.

Keď Karolov brat Jozef I. nečakane zomrel vo veku tridsaťtri rokov, Karol sa rozhodol, že zaistí nástupníctvo svojho rodu, a to aj v takom prípade, že by Habsburgovci nemali mužských potomkov.

Sankcia

Karol vyhlásil nový nástupnícky poriadok už 19. apríla 1713. V Pragmatickej sankcii určil, že všetky krajiny, v ktorých doposiaľ vládol Karol, sú nedeliteľné, teda mali mať iba jedného panovníka. Rovnako tento poriadok určoval nástupníctvo. Podľa neho mal na trón nastúpiť Habsburgovec najprv po meči, no v prípade, že by panovník nemal mužských potomkov, na trón mala nastúpiť žena.

Keď Karol vyhlásil Pragmatickú sankciu, nemal deti. Syn Leopold sa mu narodil v roku 1716, avšak o polroka nato zomrel. Panovník stále veril, že bude mať mužského potomka, preto jeho manželka Alžbeta Kristína navštevovala Karlove Vary. Liečila sa vodou, ktorá podľa vedomostí vtedajších lekárov mala podporovať plodnosť. Napriek tomu spolu mužského potomka už nemali.

Pragmatická sankcia

Sankciu podporili rakúske stavy v rokoch 1717 – 1720, následne aj české stavy v roku 1920. Uhorské stavy si uvedomili, že vďaka sankcii získali príležitosť potvrdiť si svoje výsady, a preto potvrdili Pragmatickú sankciu na zasadnutí snemu v rokoch 1722 – 1723. Na základe toho šľachta i naďalej nemusela platiť dane a plniť si vojenskú povinnosť.

Všetko sa skomplikovalo, keď v roku 1740 Karol zomrel a na trón nastúpila jeho dcéra Mária Terézia. Jej nástup a aj samotnú Pragmatickú sankciu spochybnil pruský panovník Fridrich II., ktorý si nárokoval územie Sliezska. Vojenský konflikt na seba nenechal dlho čakať, vypukol v roku 1741. Šlo o vojnu o rakúske dedičstvo, ktorá trvala až do roku 1748. Vo vojne Mária Terézia prišla o územie Sliezska a Lombardska. Podstatné však ostáva, že vďaka Pragmatickej sankcii i naďalej mohla ostať na tróne a pomalými krokmi presadzovať svoje reformy, čo by sa jej bez štatútu nikdy nepodarilo.

___________

Autorka: Veronika Dziaková

ZdrojSEGEŠ, Vladimír (ed.). Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov.

Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2010, s. 299. ISBN 978-80-10-02026-3.

Obrázky: en.wikipedia.org/wiki/Charles_VI,_Holy_Roman_Emperor#/media/File:

Martin_van_Meytens_(attrib.)_-_Portr%C3%A4t_Kaiser_Karl_VI.jpg

wikipedia.org/wiki/Pragmatick%C3%A1_sankcia_(1713)#/media/File:Pragmatica_Sanc.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.