Prameň života

Réžia: Milan Cieslar | Scenár: Vladimír Körner | Hudba: Marek Jícha | Hrajú: Monika Hilmerová, Michal Sieczkowski, Johanna Tesařová a Karel Dobrý | Rok výroby: 2000 | Dĺžka: 107 min.

Dňa 12. decembra 1935 bol v nacistickej Tretej ríši založený spolok Lebensborn. Pri jeho vzniku stál Heinrich Himmler a základný cieľ programu Lebensborn spočíval v zaľudnení ríše čistokrvnými árijcami. Životný priestor pre novú populáciu chceli nacisti získavať na úkor Židov a ostatných etnických skupín žijúcich prevažne na východe Európy. Práve túto strašnú problematiku spracúva český film Prameň života.

Je to silný a strhujúci príbeh mladého českého dievčaťa, ktoré nacisti pozvú do jedného z domovov určených na realizáciu programu Lebensborn. Grétka Weisserová (Monika Hilmerová), ako sa dievča volá, postupne odhaľuje pod pekným zovňajškom zverské zámery nemeckých „plánovačov dokonalého potomstva“. Vybrané dievčatá v takýchto domovoch prechádzajú nacistickou prevýchovou a sú nútené plánovane otehotnieť s vybranými nemeckými vojakmi. Deti, ktoré z tohto násilného spojenia vzniknú, sú následne ponúkané na adopciu bezdetným árijským manželom. Grétka sa snaží vzoprieť tomu, čo ju čaká a po príchode do sanatória pri veľkom jazere sa zamiluje do židovského chlapca, ktorý sa tu skrýva.

Pravdepodobne ste už videli mnoho filmov z obdobia druhej svetovej vojny, z priestoru nacistického Nemecka, či zachytávajúcich holokaust. Problematika plánovaného plodenia detí je ale menej známym prípadom zásahov do ľudskej slobody. Prvýkrát ju spracoval práve recenzovaný český film. Prameň života bol ocenený mnohými filmovými cenami a je dôkazom, že i v strednej Európe sa točia zaujímavé filmy so silným námetom.

Film odporúča: Radovan Števula

Obrázok: community.flixster.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.