Pravda o pristátí na Mesiaci (dokument)

pristatie na mesiaciDnes si dovolím opäť odporučiť dokumentárny film s tematikou mesačného programu Apollo. Pochádza z roku 2003 a jeho originálny názov znie The Truth Behind the Moon Landings. Českí a slovenskí diváci  ho však poznajú skôr ako Pravda o přistání na Měsíci.

Tvorcovia si kládli za hlavný cieľ vyradenie známych konšpiračných teórií, ktoré spochybňujú jeden z najväčších úspechov 20. storočia, a teda pristátie na Mesiaci. Vo filme účinkuje niekoľko známych osobností. Spochybňovačov pristátia zastupujú ľudia ako Marcus Allen (vydavateľ tzv. alternatívneho magazínu Nexus), Bill Kaysing (považovaný za pôvodcu teórie o podvode v súvislosti s Apollom). Nájdete tu však aj samotného Edwina Buzza Aldrina (americký inžinier a bývalý astronaut, druhý človek na mesiaci), Jima Oberga (človek priamo z organizácie NASA) alebo Paula Renneho (geochronológ).  

V tomto dokumente sa vyvracajú najznámejšie teórie zástancov mesačného podvodu (plápolajúca vlajka, rôzne smery tieňov na mesačnom povrchu a podobne). Niektoré z argumentov vyvracajú tvorcovia za pomoci experimentov (tiene, absencia hviezd na fotografiách), iné zas na základe tvrdenia spomínaných odborníkov (rádioaktívny Van Allenov pás, mesačné horniny). Uvítal by som však, keby bolo pokusov o niečo viac. Mohli napríklad zrealizovať pokus vysvetľujúci prepravu fotografického filmu na Zem (čo podľa konšpirátorov nebolo možné). Ani vlajke sa tu nedostáva dostatočného priestoru. 

Ak sa zaujímate o túto tému, odporúčam pozrieť. Ľudia presvedčení o tom, že celý program Apollo bol podvod, to ale pozerať nemusia. Milovníkov konšpirácií totiž nepresvedčia žiadne argumenty. 

P.S:  Podobná téma bola riešená aj v jednej časti známeho seriálu MythBusters (Ničitelia mýtov, Bořiči mýtů).

__________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–blMCFJX3–/18dxmd3suvn59jpg.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.