Praveké tetovania sa robili za pomoci nástrojov z vulkanického skla

Archeológovia analyzovali 15 obsidiánových artefaktov z oblasti Nanggu na Šalamúnových ostrovoch a zistili, že boli pravdepodobne používané pri tetovaniach.

Nová štúdia tvrdí, že nástroje zo sopečného skla, ktoré sú prinajmenšom 3000 rokov staré, boli používané pri tetovaní v staroveku v južnom Pacifiku. Vedci sú presvedčení, že napriek nedochovaniu sa potetovaných ľudských ostatkov, by mohli práve tieto tetovacie nástroje vniesť svetlo do dávnych metód tetovania.  

Výskum vykonávaný posledných 25 rokov objavil 5000 rokov starú potetovanú múmiu v Alpách. Avšak, takéto výnimočne zachovalé ľudské ostatky sú zriedkavé, čo sťažuje ich použitie na výskum starovekej histórie tetovania. 

Jedným z možných spôsob, ako sa dozvedieť viac o prehistorickom tetovaní, je odhaliť nástroje používané na značenie kože. Do tejto chvíle však archeológovia objavili iba niekoľko starovekých tetovacích náradí, a to pravdepodobne preto, že sa často vyrábali z rýchlo sa kaziacich materiálov. O tom je presvedčený aj spoluautor tejto štúdie Robin Torrence, archeológ v Austrálskom múzeu v Sydney.

Torrence a jej kolegovia sa zamerali na prehistorické tetovanie v Pacifiku, v nádeji dozvedieť sa viac o jeho postupe vo vzťahu k širším spoločenským zmenám v regióne. Tetovanie je totiž v Pacifiku dodnes veľmi dôležitou kultúrnou praxou. Veď aj anglické slovo „tetovanie“ pochádza z polynézskeho slova „tatau“.  

Vedci analyzovali 15 obsidiánových artefaktov objavených v lokalite Nanggu na Šalamúnových ostrovoch. Obsidián je tmavé prírodné sklo, ktoré sa tvorí pri ochladzovaní lávy. Tvorcovia takýchto artefaktov, ktoré sú prinajmenšom 3000 rokov staré, pretvárali prirodzene sa vyskytujúce obsidiánové vrstvy tak, aby každá mala na okraji krátky, ostrý hrot.

Pre vytvorenie tetovania musí byť povrch pokožky narušený tak, aby do nej mohol vniknúť pigment, ktorý po zahojení rany zostane pod pokožkou. V roku 2015 v priebehu asi štyroch mesiacov vykonali výskumníci 26 tetovacích pokusov na bravčovine, a to za pomoci pigmentov z čierneho uhlia a červeného okrového farbiva. Používali obsidiánové nástroje, ktoré veľkosťou a tvarom kopírovali staroveké artefakty z Nanggu.

Keď vedci porovnali staroveké artefakty Nanggu s tými, ktoré používali v experimentoch zistili, že obe sady nástrojov vykazujú podobné známky opotrebenia, ako sú mikroskopické štiepkovanie, zaobľovanie a otupenie hrán a tenké škrabance. Zistili na nich taktiež prítomnosť zvyškov krvi, uhlia a okru.

Výskum ukazuje, že v staroveku malo zdobenie ľudského tela pomocou tetovania hlboký význam, no predovšetkým bolo kultúrnou tradíciou už medzi prvými osadníkmi Oceánie. Spočiatku si vedci mysleli, že tieto artefakty, nájdené na Šalamúnových ostrovoch mohli slúžiť ako šidlá pri vyrábaní odevov a iných položiek zo zvieracej kože.

Toto možné vysvetlenie však narazilo na problém hneď v počiatkoch, keďže v týchto tropických ekologických zónach existuje naozaj extrémne málo druhov primerane veľkých zvierat, ktoré boli lovené práve pre využitie ich koží. Predchádzajúci výskum zistil, že kože z vačíc a jašteríc boli používané napríklad aj na výrobu membrán bubnov, pretože si okrem odrezania chvosta a hlavy zvieraťa vyžadujú minimálne zásahy.

Tieto nálezy môžu pomôcť výskumníkom identifikovať a dozvedieť sa viac o tom, ako sa staroveké nástroje z obsidiánu mohli využívať aj inde vo svete. Napríklad v oblastiach strednej Ameriky sa obsidián používal aj pri krvavých rituáloch.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/55289-prehistoric-tattoos-made-with-glass-tools.html

Obrázok: a57.foxnews.com/images.foxnews.com/content/fox-news/science/2016/07/08/prehistoric-tattoos-were-made-with-volcanic-glass-tools/_jcr_content/par/featured-media/media-0.img.jpg/876/493/1467974196099.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.