Pravekí umelci používali techniku pointilizmus ako Van Gogh

Nová štúdia dokazuje, že metóda pointilizmu, ktorú používal Vincent van Gogh a Georges Seurat, pričom sa v ich dobe považovala za priekopnícku metódu, mala svoju veľmi podobnú predchodkyňu v juhozápadnom Francúzsku už pred 38.000 rokmi.

Archeológovia našli 16 vápencových tabúľ, ktoré sa datujú do obdobia Aurignaciancov, prvých známych ľudí, ktorí sa usadili v Európe. Na tablách boli vyryté obrázky koní, mamutov a zubrov (zaniknutých divokých kráv). Najpozoruhodnejšie je, že obrazy boli vytvorené za pomoci série bodiek a liniek.

Moderný pointilizmus bol vynájdený v roku 1880 Georgesom Seuratom a Paulom Signacom, ktorí vyvinuli techniku, ktorá ​​pomocou malých bodiek vytvára ilúziu väčšieho obrazu. Ostatní umelci, vrátane Camille Pissarra a Roy Lichtensteina, ich nasledovali.

S technikami týchto moderných umelcov sme ako spoločnosť vcelku oboznámení, tvrdí vedúci výskumník štúdie Randall White, antropológ na New York University. No práve tento objav dokazuje, že nie všetko prelomové je pre ľudstvo niečo nové, keďže túto formu tvorby obrazov poznala už najstaršia európska ľudská kultúra.

Starovekí ľudia použili pointilistickú techniku ​​na vytvorenie mamutieho profilu na doske vápenca asi pred 38.000 rokmi.

Toto však nebolo prvýkrát, čo archeológovia navštívili oblasť Abri Blanchard, nachádzajúcu sa vo francúzskom Vézèrskom údolí. Pri prvom výkope v roku 1927 archeológovia našli 15 vápencových blokov, ktoré boli vyzdobené rôznymi maliarskymi technikami. V roku 2014 sa tam však White a jeho kolegovia vybrali ešte raz, lebo verili, že neodkrylo všetky svoje tajomstvá. A mali pravdu.

Jeden z novonájdených blokov bol zlomený v polovici, no ďalšie boli zachované v stave  dosť dobrom na ďalšie štúdium vedcov. Mnoho z vyrytých značiek je primitívnych a náročných na interpretáciu, no tím bol schopný určiť, ktoré zvieratá boli na každom z nich zobrazené.  

Novonájdené bloky v súčasnosti sídlia vo francúzskom Národnom múzeu praveku v Dordogne v juhozápadnom Francúzsku.

Nové poznatky sa podobajú tým, ktoré boli izolovane objavené aj v iných častiach Francúzska. Napríklad výskumníci našli ďalšiu pointilistickú tvorbu zobrazujúcu nosorožca pri Grotte Chauvet vo Francúzsku.

Pravekí ľudia v Grotte Chauvet vo Francúzsku použili pointilizmus k vytvoreniu nosorožca.

Začiatkom tohto roka Whiteov tím ohlásil objav 38.000 rokov starého pointilistického vyobrazenia zubra. Toto zobrazenie zubra je najstarším známym grafickým vyobrazením zubra v západnej Eurázii a vrhá svetlo na komplexný charakter vtedajších ľudí, ktorí už zjavne boli schopní imaginácie.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58007-pointillism-found-in-ancient-artwork.html

Obrázok: cdni.rt.com/actualidad/public_images/2017.02/article/58b0f705c3618867248b458f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.