Praveký človek – narkoman a opilec

Pravek sa pokladá za najdlhšiu etapu ľudských dejín. Datuje sa od objavenia prvých predstaviteľov vývinovej línie ľudského rodu do vzniku najstarších východných štátov (kde bola história zachytená už na prvých písomných prameňoch), teda približne do obdobia pred 3 miliónmi až 3 tisícmi rokov pred n. l. 

Praveký človek žill v „prehistorickej dobre“, ktorá skončila 3500 rokov pred Kristom, keď ľudia prvýkrát začali písať a dokumentovať svoje životy

Na stoloch našich predkov nechýbal v tej dobe ani alkohol – či už obdoba dnešného piva alebo iné nápoje vyrobené destiláciou. Niektoré nálezy dokazujú aj to, že naši pra-pra-pra… prastarí otcovia nepohrdli dokonca ani drogami. Čudný nápoj z ryže, medu a nakvaseného ovocia je možno prvým nálezom alkoholu, ktorý sa podarilo presne datovať. Niektorí antropológovia však predpovedajú, že spoločné cesty človeka a alkoholu sú zrejme oveľa staršie.

Pár vedcov si dokonca myslí, že pivo varíme už od čias, odkedy vlastne varíme. A nejaké podoby ovocného vína tiež nie sú novým objavom.

Unikátny obrázky na stenách jaskýň sú považované za veľmi vzácne kultúrne pamiatky a v mnohých prípadoch za nimi cestujú davy zvedavých turistov. Lenže rad týchto diel pravdepodobne nevznikol ani tak vďaka talentu pravekých umelcov, ale pod vplyvom drog!

pravek

Japonskí archeológovia v spolupráci s psychiatrami podrobili niektoré nástenné maľby „psychologickému“ výskumu. Zistili, že mnohé z nich vznikli pravdepodobne pod vplyvom psychotropných látok, ktoré mohli byť používané napríklad počas šamanských rituálov alebo náboženských obradov. Náš mozog totiž v momente, keď je pod vplyvom omamných látok, vysiela z podvedomia „výtvarné“ signály nútiace nás maľovať vzorce, ktoré sa opakujú u rôznych ľudí a v rôznych kultúrach.

Rastliny, ktoré jaskynní ľudia jedli počas duchovných rituálov, obsahovali halucinogény spôsobujúce zmenu v myslení. Tieto látky sa považujú za spojenie pri komunikácii s duchovným svetom. Nuž, alkohol, metla ľudstva, je tu asi od samého počiatku, ako si človek začal uvedomovať sám seba. 

Autorka: Simona Sagová

Zroj: pluska.sk, nowheremag.com

Obrázky: nowheremag.com, dailymail.co.uk, slate.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.