Pravidlo matiek! Výkop v kaňone Chaco odhaľuje prekvapenia

Pueblo Bonito ako ho vidieť zo severného okraja kaňonu Chaco v Novom Mexiku.

Podľa novej štúdie sa stovky rokov pred pristátím Krištofa Kolomba v Novom svete dedila v terajšom Novom Mexiku sila prostredníctvom materskej línie.

Nález rodokmeňa je pozoruhodný, pretože kmeň Anasaziov v kaňone Chaco nezanechal písomný záznam o svojom spôsobe života. Vedci analyzovali genómy deviatich jedincov, ktorí boli pochovaní v komplikovaných hroboch a zistili, že všetkých spájala pokrvná línia.  

Matrilineárna dynastia trvala až 330 rokov, od roku 800 n.l. až do roku 1130, kedy sa táto spoločnosť zrútila. Výskumní pracovníci skúmajú krypty nájdené v osade Pueblo Bonito, ktorú tvoria mnohoposchodové murované budovy, obsahujúce asi 650 izieb, pričom ich archeológovia po prvýkrát skúmali v roku 1896. Od tej doby vedci premýšľali, ako ľudia v Pueblo Bonito viedli svoje spoločenstvo, či tieto dynastie boli matriarchálne alebo patriarchálne, prípadne či si vyberali vodcu na základe schopností a úspechov.

Otázka z krypty

Ak sa chceli dozvedieť viac, museli výskumníci analyzovať pozostatky osoby, ktorá bola pravdepodobne elitnou osobou, pochovanou v 2×2 metrovej krypte v Pueblo Bonito. Vypracované hroby sa v starovekých Pueblo kultúrach vyskytujú naozaj len zriedkavo, preto aj táto dvojvrstvová krypta v Pueblo Bonito pútala pozornosť. Vedci uviedli,  že bola radosť sa na ňu pozerať.

Skoršie výskumy ukázali, že najhonosnejší hrob v hrobke obsahoval pozostatky muža, ktorý zomrel vo veku okolo 40 rokov, pričom smrť spôsobila rana do hlavy. Mužovo telo je uložené v strede miestnosti a zdobí ho viac ako 11000 tyrkysových korálikov, 3300 korálikov z lastúr a iných artefaktov, vrátane niekoľkých mušlí od pobrežia Tichého oceánu. Tento hrob je považovaný za „najbohatší známy hrob severoamerického Juhozápadu“.

Vedľa mužovho tela našli archeológovia hrob iného jedinca, ktorý bol pochovaný s asi 5800 tyrkysovými korálikmi. Obe hroby zakrýva drevená podlaha, pričom nad nimi archeológovia našli pozostatky 12 tiel jednotlivcov. Predpokladá sa, že išlo o potomkov týchto dvoch ľudí.

Výskumníci študovali genómy deviatich osôb vnútri krypty aby určili, či boli prepojené nejakou rodinnou väzbou. Na štúdiu dohliada vedúci výskumník Douglas Kennett, profesor environmentálnej archeológie a vedúci katedry antropológie na Pennsylvania State University. Výsledky ukázali, že deväť ľudí malo identickú mitochondriálnu DNA, čo je genomický materiál, ktorý matka odovzdáva svojim deťom, čo naznačuje, že spoločnosť uprednostňovala matriarchálnu dynastiu.

Výsledky ukazujú, že Chaco propagovalo matriarchálny systém, ktorý sa udržal aj u západných Puebla ľudí (kmene Hopi, Zuni, Acoma a Laguna) a Rio Grande Puebla (Cochiti, San Felipe, Santo Domingo a Zia).

Dokonca, aj španielske koloniálne záznamy a ústna tradícia Pueblo ľudí, a to predovšetkým medzi kmeňmi Hopi a Zuni, zdôrazňuje matriarchálne klany ako zakladajúce spoločenské celkov a matriarchálne vodkyne ako kľúčové postavy v sociálnych dejinách.  

Matky a dcéry

Okrem toho výskumníci analyzovali aj DNA jednotlivcov, aby určili rodinné vzťahy.

Použitím sekvencie DNA z jadrového genómu v kombinácii s radiokarbonovým datovaním sa im podarilo identifikovať dvojicu matka-dcéra a vzťah babička-vnuk.

Výsledky ukazujú na matriarchálnu vládnúcu štruktúru Pueblo Bonito. Po prvýkrát sa dá povedať, že jedna skupina príbuzenstva riadila Pueblo Bonito viac ako 300 rokov. To je najlepší dôkaz o sociálnej hierarchii na starovekom juhozápade.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57953-chaco-canyon-rulers-maternal-lineage.html

Obrázok: archaeology-travel.com/wp-content/uploads/2014/06/chaco-canyon-pueblo-bonito.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.