Prečo bola Kniha Enocha odstránená z Biblie?

Tentokrát vám prinášame náhľad na málo známu knihu Enocha, ktorá je podľa niektorých názorov takmer nedostupná, a to vzhľadom na tajomstvá, ktoré odhaľuje. Tie vám aspoň v skratke načrtneme na nasledujúcich riadkoch.

Pôvod knihy Enocha

Kniha Enocha, respektíve Kniha Henochova, je starozákonný text vytvorený v priebehu 3. storočia p.n.l. až 1. storočia n.l. Nadväzuje na postavu Enocha, otca Matuzalema, starého otca Lámecha a prastarého otca Noeho. Väčšina kresťanských tradícií nepovažuje túto knihu za súčasť biblického kánonu, s výnimkou ortodoxného kresťanstva v afrických krajinách Etiópia a Eritrea.

Podľa niektorých názorov je kniha Enocha menej známa a uznávaná, pretože odhaľuje tajomstvá posledných dní ľudstva a pripisuje biblickému Noemovi inú podobu, na akú sme zvyknutí. Noe sa mal totiž narodiť s pokožkou bielej pleti, svetlými vlasmi a farebnými očami. Nepripomínal však Európana, ale albína, a namiesto bežných detí mal vraj vyzerať ako dieťa padlých anjelov.

Lámecha tak malo narodenie syna Noeho prekvapiť, podobne ako v dnešnej dobe vyvoláva otázky narodenie albínskeho syna rodičom tmavej pleti. Priaznivci knihy Enocha sú presvedčení, že rovnako ako súčasný albín môže splodiť deti s tmavou pokožou, aj Noe bol ako albín otcom detí tmavej pleti. Jeho narodenie mala, navyše, umožniť zásadná zmena, ku ktorej došlo vo svete.

Apokalyptické vízie

Kniha Enocha sa venuje tiež téme padlých anjelov, ktorým pripisuje vnesenie zla do nášho sveta. Podľa ľudí, ktorí knihu uznávajú ako autentický zdroj, sa po Zemi prechádzajú aj iné bytosti, ktoré pripomínajú ľudí, a mnohé osoby mohli byť v kontakte s padlými anjelmi, hoci o tom sami nemusia vedieť, ba dokonca tieto bytosti vraj aj stoja za niektorými oplodneniami a šíria tak ďalej svoje posolstvo.

Padlých anjelov možno považovať za démonov, ktorí nechcú, aby bola pravda o ich skutočnej podobe známa, a preto majú byť širšie vedomosti o knihe Enocha menej dostupné. Obzvlášť kontroverznou časťou knihy je pasáž, ktorá uvádza, že počas posledných dní ľudstva privedú potomkovia padlých anjelov tyraniu medzi ľudí, ktorej formy sú viditeľné už v súčasnosti, a to v podobe násilia, zotročovania a terorizmu.

Prívrženci knihy Enocha sú presvedčení o tom, že vďaka jej detailnému popisu udalostí nám dáva k dispozícii mnoho vedomostí, ktoré by sme mali poznať. Pomáha nám pochopiť udalosti, ku ktorým v dnešnom svete dochádza. Preto by sme sa jej podľa ich názorov nemali obávať, ani sa jej vyhýbať.

______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Why was the book of Enoch Really Removed from the bible?

Obrázok: swrc.com/media/catalog/product/cache/1/image/600×600/

7377c8e36bbbf803488d399c5f11053d/e/n/enoch_6x9_hi-rez.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.