Prečo mohol byť Alexander Veľký vyhlásený za mŕtveho predčasne? Strašidelné čo len pomyslieť!

Busta Alexandra v Britskom múzeu.

Podľa slov lekára mohol byť Alexander Veľký obeťou Guillainovho-Barrého syndrómu (GBS), zriedkavého neurologického stavu, pri ktorom telo napadá vlastný imunitný systém.

Tento syndróm mohol viesť k nesprávnemu vyhláseniu smrti kráľa, pričom by sa zároveň aj vysvetlil tajomný jav, pri ktorom jeho telo ani po siedmich dňoch nezačalo podliehať skaze.

Alexander Veľký bol kráľom Macedónie medzi rokmi 336 a 323 pnl. V tom čase spravoval ríšu, ktorá sa tiahla od Balkánu po súčasný Pakistan. V júni 323 žil v Babylone, keď po krátkej chorobe, ktorá spôsobila horúčku a paralýzu, zomrel vo veku 32 rokov. Jeho starší generáli potom bojovali navzájom medzi sebou, aby jeden z nich prevzal vládu.  

Podľa povestí, ktoré zanechali starí historici, sa po večernom pití u kráľa prejavila horúčka a postupne postupne sa nedokázal ani sám pohybovať, až to dospelo do štádia, že nebol schopný ani hovoriť. Jedna príhoda, ktorú spomínal Quintus Curtius Rufus, ktorý žil v prvom storočí nášho letopočtu, tvrdí, že telo Alexandra Veľkého nepodliehalo hnilobe a skaze ani sedem dní potom, čo bol vyhlásený za mŕtveho. Balzamovači preto váhali, či začať pracovať na balzamovaní jeho tela.

Starí historici uvádzajú, že mnohí veria, že Alexander Veľký bol otrávený, pravdepodobne niekým pracujúcim pre Antipatera, vysokého Alexandrovho úradníka, ktorý sa s kráľom údajne pohádal. V roku 2014 výskumný tím zistil, že na otravu Alexandra mohla byť použitá liečivá rastlina Kýchavica biela (Veratrum album).

Guillainov-Barrého syndróm

Katherine Hall, prednášajúca na Department of General Practice and Rural Health na the University of Otago na Novom Zélande, je na základe symptómov zaznamenaných starými historikmi presvedčená o tom, že je možné, aby Alexander skutočne zomrel na Guillainov-Barrého syndróm. Alexander sa mohol dostať do stavu hlbokej kómy, ktorá mohla viesť lekárov k tomu, aby ho omylom vyhlásili za mŕtveho. Zároveň by to vysvetľovalo, prečo sa jeho mŕtvola údajne nerozkladala tak rýchlo, ako by sa mala. Katherinne Hall to uviedla pre časopis Journal of Ancient History.

Syndróm GBS je autoimunitná porucha, pri ktorej je vlastný imunitný systém pacienta zmätený pri rozlíšení medzi napádajúcim organizmom, ako je baktéria, vírus alebo (veľmi zriedkavo) vakcína a vlastným telom pacienta.

Zatiaľ čo sa celosvetovo vyskytuje najviac na jedného človeka z 25 000 ľudí ročne, výskyt je vyšší napríklad v súčasnom Iraku, a to najmä počas jari a leta. Katherine Hall zároveň dodáva, že Babylon sa nachádzal práve v súčasnom Iraku a že Alexander Veľký zomrel v júni.

Existuje však aj niekoľko ďalších dôkazov, ktoré poukazujú na Guillainov-Barrého syndróm pri posudzovaní Alexandrovej smrti. Najvýraznejšou črtou smrti Alexandra Veľkého je to, že aj napriek veľmi rýchlo sa zhoršujúcemu fyzickému zdraviu sa jeho mentálne zdravie nijak neoslabovalo. Bol plne pri vedomí a komunikoval až do chvíle, kedy nebol schopný viac rozprávať. Hall poznamenáva, že presne toto sa odohráva u ľudí, ktorý trpia GBS. Postupná paralýza, ktorú Alexander Veľký údajne zažil, sa pozoruje aj u pacientov s týmto syndrómom.

Reakcie

Na názor Katherine Hall reflektuje niekoľko ďalších odborníkov takto:

Hugh Willison, profesor na University of Glasgow College of Medical, Veterinary and Life Sciences, Ústav infekcie, imunity a zápalov vraví, že je to vcelku „zaujímavá myšlienka“, že Alexander Veľký mohol byť zabitý GBS, hoci sa to podľa neho nedá z dostupných historických prameňov s istotou dokázať (no ani vyvrátiť).

Ďalší profesor Michael Baker si na základe rýchleho prečítania článku myslí, že táto teória je dosť pravdepodobná. Baker je profesorom na Oddelení verejného zdravotníctva na univerzite v Otagu. Aby povedal niečo definitívnejšie, potrebuje na zoznámenie sa s celou vecou viac času.  

Pat Wheatley, profesor na univerzite v Otagu, si myslí, že táto teória je viac než zaujímavá. Autorka absolvovala niektoré jeho hodiny a obaja o nej diskutovali asi rok. Wheatley však dodáva, že informácie o smrti Alexandra Veľkého pochádzajú u obdobia 100 rokov po jeho smrti, teda môžu byť tiež značne skreslené či nepresné. Napriek tomu sa podľa neho oplatí touto teóriou ďalej zaoberať.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64676-alexander-the-great-declared-dead-prematurely.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/AlexanderTheGreat_Bust.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.